close
İtalyaYurt Dışı

Roma Gezilecek Yerler : Mutlaka yapman gereken 12 Şey

kolezyumun içi
Roma Gezilecek Yerler -Kolezyum Mimarisi

Roma’da çok fazla seçenek var. Roma gerçekten de rüya gibi bir şehir. Ne kadar bahsedersek bahsedelim her zaman eksik kalıyor. Bu nedenle daha fazla anlatmak istiyoruz.  Eğer araştırmaya çok fazla vaktin yoksa, Roma kaç günde gezilir merak ediyorsan ve Roma’ya kısa bir seyahat planın varsa bu yazımız senin için. İşte Roma’da mutlaka yapman gereken 12 şeyi senin için sıraladık 🙂

Roma Gezilecek Yerler de ilk Kolezyum – Colosseum ‘u görün

Roma Gezilecek Yerler listesinin başında tabiki Kolezyum var. Colosseum, Roma’nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatro. Anlamı ise çok büyük demek. Gerçekten de karşında gördüğünde heybetine inanamayacaksın. 70 yılında imparator Vespanianus tarafından başlatılan inşaat, 82 yılında Titus tarafından bitirilmiştir. Gladyatör savaşları ile ünlü bu muhteşem yapıyı mutlaka görmelisin. Daha detaylı bilgi için Kolezyum-Colesseum Roma’nın Arenası yazımıza tıklayabilirsin.

Fontana Di Trevi- Aşk çeşmesine para atmadan dönmeyin

Fontana Di Trevi dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisi. Üç yolun kavşağında bulunduğu için Trevi adıyla anıldığı gibi üç yeraltı su yolu bu noktada toplandığı için isminin bu olduğu da düşünülmektedir.

Roma Gezilecek Yerler listesinin başında gelen Aşk çeşmesi ile ilgili oldukça fazla mit olmasına rağmen en popüler olanı para atma seremonisidir. İnanışa göre eğer bir tane para atarsan Roma’ya tekrar geliyorsun, iki tane atarsan Roma’lı birine aşık oluyorsun, üç tane atarsan Roma’lı birisi ile evleniyorsun ? Biz Roma’ya giderken 18 ayrı para ile gitmiştik. Bizim dileklerimiz ve arkadaşlarımızın dilekleri kabul oldu. Umarız sizin de olur ? Daha detaylı bilgi için linke tıklayabilirsin

Rome Fontana Di Trevi Italy

Pantheonun Güzelliği içinde kaybolun

Pantheon, Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Tanrıların Evi anlamına gelmektedir. Muhtemelen Panteon’un en etkileyici özelliklerinden biri de mimarisidir. Pantheonun yapısı bir dizi kesişen kemerden ve kubbeden oluşmaktadır. İnanılmaz büyüleyici bir mimariye sahip. Mutlaka görün. Daha detaylı bilgi için linke tıklayabilirsin

Rome Pantheon

İSPANYOL MERDİVENLERİ ( Piazza De sipagne)ni mutlaka ziyaret edin

Toplamda 138 basamaktan oluşan İspanyol Merdivenleri, Francesco De Sanctis tarafından 1717 yılında Roma’nın tam ortasında bulunuyor. İspanyol merdivenleri denmesinin nedeni ise yapıya dönemin İspanyol Büyükelçiliği’nin sponsor olmasına dayanmaktadır. Bu meydanda yapılacak en güzel şey sanırız biraz gezdikten sonra dinlenmek için Roma dondurması yemek olabilir. Bizce ambiansı oldukça müsait ?

Roma dondurması ve Tiremusu yemeden dönmeyin

Dünyaca ünlü bu dondurmalardan ve Tiremusulardan yemeden asla dönmeyin. Biz ettik siz etmeyin. Bunun için ispanyol merdivenlerinde oturarak manzara ve merdivenin tadını çıkarabilirsin.

Roma Gezilecek Yerler Listesine Meydanları ekleyin

Bizim en çok sevdiğimiz şeylerden biri hangi ülke veya şehirde olursak olalım meydanlarda oturmaktır. Meydanda vakit geçirdiğimizde özellikle o şehrin dokusunu çok daha iyi hissediyoruz.

Bu nedenle Roma ‘da bulunan 2 meydan bizim favorimiz oldu: Piazza San Pietro –  Aziz Petrus Meydanı ve Piazza Del Popolo ( Popolo Meydanı). Elbette çok daha fazlası mevcut ancak sınırlı zamanın varsa bu 2 meydanı mutlaka görmelisin.

Bir Yemek Turu’na Katılıp İtalyan Lezzetlerini Keşfedin

İtalya pizza ve makarnaları ile çok ünlü. Çeşit çeşit makarnalar var. Biz hediye olarak bile almıştık. Ne tarz makarnaların yapıldığını incelemek istersen yazımıza tıklayarak bakabilirsin ancak farklı lezzetler de deneyimlemek ve İtalyan kültürünü yaşamak istersen bizce mutlaka yemek turuna katılmalısın.

Vatikan’a bir tam gün ayırın, Vatikan Bahçelerinde gezin

Bizce Vatikan’da ilk sırada. Şimdi öyle bir yer düşün ki, burası bir ülke ama ülke içerisinde. Yani bahsedeceğimiz yer ülke içerisinde en küçük ülke olarak geçiyor. Kendine ait bir yönetim sistemi var, kendine ait bir bayrağı var, kendine ait bir radyo istasyonu var ki tüm dünyada 29 dilde yayın yapıyor. Ne kadarlık bir süre yeterli olur dersen bu konuda açık olmalıyız ki eğer her şeyi inceleyeceğim, olağanüstü sanat eserlerinde kendimi kaybedeceğim, tarih içinde yolculuğa çıkacağım diyorsan neredeyse 1 tam gününü ayırmalısın. Özellikle Vatikan bahçelerinde zaman geçirmeye bayılacaksın. Dolayısıyla evet en çok zaman harcaman gereken yer. Daha detaylı okumak istersen seni Vatikan Gezi Rehberi Ve Sistine Şapeli gezi rehberimize alalım ?

Vatikan girişi

Roma Gezilecek Yerler Listesinde Palatino Tepesi olmalı

Roma gezilecek yerler arasında bir yer daha var o da Palatino Tepesi. Burası Romalı soyluların yanı sıra imparatorların da ikamet adresidir. 270 bin kişilik kapasiteye sahip bir antik hipodrom olan Circus Maximus yer alıyor. Burada bir öneri paylaşmak isteriz Kolezyum, Forum ve Palatino Tepesi tek bölge şeklinde Antik Roma olarak gezebilirsin. Roma pass alarak bu muhteşem 3’lüyü gezebiliyorsun. Romapass ile ilgil detaylı bilgiyi linkine tıklayarak okuyabilirsin.

Roma Pass ücretsiz müze hakkınızın ilkini burada kullandığında aynı bilet 24 saat Palatino Tepesi için de geçerli oluyor. Foro Romano ise ücretsiz. Dolayısıyla her üçünü de tek bilet hakkı kullanarak Roma Pass ile gezebilirsin. 

ROMA İMPARATORLUĞUNUN MERKEZİ- ROMA FORUMU ZİYARET EDİN

Tamamını gezmek yaklaşık 3 saatinizi alıyor. Eğer sıkışık zamandaysan elbette tercih senin ancak gezersen pişman olamayacaksın ? 2000 yıl öncesinde kurulan büyük imparatorluğun şaşasına inanamayacaksın. Aradan 2000 yıl geçmiş olmasına rağmen hala en büyük benim dercesine herkesi selamlıyor.

Burası Antik roma döneminin tam anlamıyla merkezidir. Burası hem adli kararların alındığı, ticari faaliyetlerin yürütüldüğü, siyasetin merkezi ve ekonominin yürüdüğü bir yerdir. Bu nedenle burada fazlaca kamusal yapı, tapınak ve anıt ve tanrılara ait heykeller bulabilirsin.

Bugün içini gezmeye başladığınızda içinde otların çıktığını görsen de yine de ihtişamından bir şey kaybetmiyor. Kolezyum ( Colosseum)’un kuzeybatısında yer alan Roma Forumu Kolezyum ve Palatino Tepesi ile birlikte yılda ortalama 6 milyon turist ağırlıyor. Bu Turistlerden biri de sen olmalısın.

Campo de’ Fiori Pazarına Uğrayın

İtalya’da yemek kültürü gerçekten hayatın merkezinde ,aslında biraz bize de benziyor. Roma gezilecek yerler listesine eklemek istedik. Pazarın kurulduğu yer aslında bir meydan. Pazar kurulduğu zaman çok ayrı bir havası var. Pazarı dolaşmak, hatta alışveriş yapmak çok keyifli oluyor. 
Pazar kurulmadığında ise daha sıcak bir görüntü çiziyor. Kafe ve restaurant sayısı da oldukça fazla. Ayrıca tam ortasında ünlü İtalyan filozof ve gökbilimci Bruno’nun heykeli var. Bruno, evrende dünyadan başka gezegenlerinde olduğunu savunduğu için sapkınlıkla suçlamaları ile karşılaşmış. Bizce kesinlikle bu meydana uğrayın.

Roma Gezilecek Yerler listesine Opera veya Baleyi ekleyin

Sever misin bilmiyoruz ancak tarihin ve kültürün bu kadar iç içe geçtiği bir şehir de olunca insan bu şehri daha fazla yaşamak istiyor. Özellikle çok büyük sanatçıların doğduğu bu şehirde bir akşam opera veya bale temsillerine katılmak sence de harika olmaz mı? Bunun içinde en popüler olanı Teatro Dellopera di Roma. Sezonda yeni neler var linke göz atabilirsin. Biletini online almanı tavsiye ederiz.

Tags : hızlı roma planıroma gezilecek yerlerRomada görmen gereken yerler

    Sen Ne Düşünüyorsun?