close
Hollanda

Kıng’s Day (Kral Günü) KONINGSDAG

AMSTERDAM KRAL GÜNÜ

KING’S DAY / KRAL GÜNÜ

King’s Day (Kral Günü) ile ünlü Amsterdam tam anlamıyla bir deneyim şehri. Adımını attığın andan itibaren şehir adeta beni sonuna kadar yaşa diye bağırıyor. İstersen tam anlamıyla kültür turu yapabilir 65’ten fazla müze içinde kaybolabilirsin. Müze çeşitliliği o kadar fazla ki seçerken zorlanmamak mümkün değil ya da farklı lezzetler deneyebilirsin. Amsterdam’da neler yapacağın aslında tatil gününe bağlı. Eğer Amsterdam‘da hiçbir şey kaçırmadan doyasıya bu şehri yaşamak istiyorum neler yapabilirim dersen Amsterdam’da mutlaka yapılması gerekenler başlıklı yazımızda madde madde senin için derledik.  İstersen buradan göz atabilirsin

Ne kadar maddelemeye çalışırsak çalışalım yapılacakları tek bir yazıya sığdırmak imkansız. Biz orada kaldığımız her bir gün boyunca farklı şeyler keşfettik ve deneyimledik. Ancak tüm bu deneyimler içerisinde bizi en çok etkileyen ve en keyif aldığımız aktivite bu oldu. Amsterdam deneyimini daha da özel kılmak istersen bizce mutlaka bu festivale katılmalısın.

Kıng’s Day (Kral Günü) KISA TARİHİ

Kings Day ( Kral Günü) - Özel teknelerde arkadaş grupları eğlenceyi zirveye taşıyor.

Kings Day ( Kral Günü) – Özel teknelerde arkadaş grupları eğlenceyi zirveye taşıyor.

King’s Day (Kral Günü) aslında Queen’s Day yani Kraliçe Günü olarak bilinir. Hollanda kraliçesi Beatrix’in annesi Juliana’nın doğum günü olduğu için ilan edilmiş bir festivaldir. İlk defa 1948 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Tüm dünyada Kraliçe Günü olarak bilinmektedir.

30 Nisan 2013 yılında son kez Kraliçe Günü olarak kutlanmıştır. Taç devir töreni Dam meydanındaki Niuew Kerk’te yapılmıştır. 123 yıl aradan sonra tacı devralacak olan kralın şerefine 2014 yılından itibaren 27 Nisan olan doğum gününde  “Koningsdag” yani King’s Day (Kral Günü) olarak düzenlenmektedir.

King’s Day (Kral Günü) Yılbaşı tatili ile beraber ülkenin tek resmi tatilidir. Ülkenin bir yıl içindeki en büyük şenliğidir. Bu kutlamalarda Amsterdam sokakları iki milyona yakın kişiyle dolup taşar. Her kesimden ve yaştan insan sokaklarda sergi açar, o yüzden Hollanda büyük bir pazara dönüşür. Konserler, partiler geniş alana yayılır.

Tüm sokaklar birer festival alanına dönüşür ve turuncuya boyanır.

King’s Day (Kral Günü) ‘de her yıl kraliyet mahallesi, kutlamaların bir parçası olarak Hollanda’da bir kasaba veya belediyeyi ziyaret eder ve kutlamalara katılır.

Kıng’s Day (Kral Günü) ÖN HAZIRLIKLAR

Aslında bugün tüm dünya tarafından bekleniyor ve katılım inanılmaz boyutlarda oluyor. Tek bir güne sığdırılmış olmasından dolayı aslında dünyanın dört bir yanından trenle insanlar akın akın Kings Day ( Kral Günü)’ne katılmak için Hollanda’ya geliyorlar. Elbette tüm dünyaya nam salan bu festivalin eğlencesi Hollanda’ya ulaşınca başlamıyor. Turuncuya bezenmiş insanlar o enerji ile trende eğlenmeye başlıyorlar. Hem de ne eğlence. Açıkçası biz eğlenmenin zaman ve mekan kavramı olmadığını King’s Day ( Kral Günü)’de öğrendik ?

Ve gezen yaka olarak King’s Day ( Kral Günü)’in hakkını vermeye çalıştık. Hollanda’da olup bu coşkuya katılmamak zaten imkansız.

Ancak bu coşkuya katılmak kuru kuruya olmaz. Buranın rengi turuncu.

Dolayısıyla bu özel festivalde her yerin turuncu olması kaçınılmaz.

Özellikle halk sabah erkenden kalkarak tüm şehri turuncuya boyuyor. Ancak bir turist olarak bizimde bazı sorumluluklarımız olduğunu düşünüyoruz. O da baştan ayağa turuncuya boyanmak. Gözlük, şapka, bayrak, yüz boyası…. Biz de tam olarak böyle yaptık. Aklımıza ne gelirse hemen üzerimize geçirdik ve belki biraz da abarttık. Ama hiç zaman kaybetmeden kalabalığa karıştık ?

Kıng’s Day (Kral Günü)NELER YAPABİLİRSİN?

Bu özel gün öncelikle bir festival gibi kutlanıyor. Dolayısıyla eğlencenin dibine vurmaya hazır ol.

Burada seçeneklerin sınırsız olduğu etkinlik alternatifleri bekliyor. Ancak en baştan önerimizi söylemek isteriz. İzlediğin her aktivite mutlaka hoşuna gidecek oradan ayrılmak istemeyeceksin. Ancak yine de olduğun yerde durma ve hareket etmeye devam et. Biz bu şekilde çok farklı yerler keşfettik hem de buranın kültürüne daha yakından tanık olduk.

KING’S DAY SOKAK SAHNELERİ

Kings Day ( Kral Günü) - Sokaklarda olmak çok eğlenceli :)

Kings Day ( Kral Günü) – Sokaklarda olmak çok eğlenceli 🙂

Hangi sokağa karışırsan karış neredeyse her sokakta irili ufaklı bir sahne kuruluyor. Yerel sanatçılar burada sahne alarak kalabalığı coşturuyor. Özellikle DJ’lerin yaptığı showlar inanılmaz. Biz kalabalıklar arasına karışarak çok eğlenmiştik. Nisan ayında da olsa havanın soğuk olduğu bir zamanda ısınmak için en güzel yöntem müziğe kendini bırakmak ve dans etmek.  Bizim önerimiz ise tek bir sokakta durma ve tüm sokaklarda kaybol. Çünkü her bir sokak yeni bir macera?

KING’S DAY TEKNE KİRALAMA

Bizim en çok özendiğimiz ve maalesef yapamadığımız aktivitelerden biriydi. Festival öncesinde gruplar tekne kiralıyor ve kanallarda gezerken teknelerdeki canlı müzikler eşliğinde dans ederek eğleniyorlar. Hatta ortamın da etkisiyle teknede mangal (biz de mangal onlarda barbekü) yakanları bile gördük. Ortaya ise inanılmaz keyifli anlar çıkıyor. Eğer grup olarak gidiyorsan mutlaka bu eğlenceyi atlama. İzlemesi inanılmaz keyifliydi o teknelerde olmak kim bilir ne kadar zevklidir.

KING’S DAY BİT PAZARI

Sokaklarda gezerken bizim en çok sevdiğimiz şeylerden biri ise bit pazarı oldu. Hem şaşırdık hem de çok mantıklı bulduk. Burada yerli halk evlerinin önünde tezgah açarak kullanmadığı iyi durumda olan  eşyalarını satıyor. Aslında çok mantıklı bu kadar çok kalabalığı ve en önemlisi anı biriktirmek için gelen turisti başka ne zaman bir arada bulacaksın ki?  Hemen her evin önünde bir tezgâh ve anı olarak eve gelmeyi bekleyen objeler… Biz özellikle atlı karıncayı hem çok sevdiğimiz hem de nostaljik bulduğumuz için iyi durumda bir tane bulduk ve hemen satın aldık. Sanırım 50 yıllık el yapımı porselen bir atlı karıncamız oldu 🙂

İkinci el eşyalara meraklıysan anı olarak saklayabileceğin harika parçalar yakalayabileceğini düşünüyoruz. Çok sıkı pazarlık yapmayı unutma, mutlaka indirim yapıyorlar.

İkinci ilginç şey ise tuvalet konusu. Evet Amsterdam’da açık tuvaletler var. Ve biraz tatsız görüntülerle karşılaşmana neden oluyor. Ancak yine de ben kullanamam dersen Hollandalı’lar buna da bir çözüm bulmuşlar ve tuvaletlerini kullanıma açmışlar. Elbette ücret karşılığında ?

KING’S DAY NE ZAMAN?

2014 yılından önce kraliçe günü olarak kutlamalara katılanlar tarihin ve adının değiştiğini ne yazık ki bilmiyor. Ve hala kraliçe günü olarak anlatmaya devam ediyorlar. Bu nedenle her yıl 30 Nisan’da Kraliçe Günü’nü ? kutlamaya geldiğini söyleyen insanlar oldukça fazla. Konuştuğumuz Amsterdamlı’lar bu durumla çok fazla dalga geçiyorlar. Çünkü artık King’s Day ( Kral Günü) kutlanıyor ve tarih 27 Nisan. Eğer  bu deneyimi kaçırmamak istiyorsan bu tarihi not al. Sadece bu da yetmiyor aylar öncesinde uçak biletini almalı ve otel rezervasyonunu yaptırmalısın. Çünkü bilet bulsan dahi otel bulamama ihtimal oldukça yüksek. Biz aylar öncesinden biletimizi almıştık. Çok daha detaylı bilgi istersen web sitesini inceleyebilirin.

Aslında Ocak ayı bizce tam zamanı. Ne dersin ?? Sen neler düşünüyorsun? daha önce gittiysen düşüncelerini bizimle paylaşmanı çok isteriz.

Takipte kalın sevgiyle kalın 🙂

Tags : amsterdamhollandaKRAL GÜNÜ

  4 yorum

   1. Sevgili Seval
    Ama satın almamak için insan kendini zor tutuyor. çok tatlı değil mi?

  Sen Ne Düşünüyorsun?