close
İtalya

Pompei Gezilecek Yerler: Pompei’nin Gerçek Hikayesi

Pompei Antik Şehri Amfi Tiyatro
Pompei Antik Şehri Amfi Tiyatro

Pompei taş kesilen insanları ile ünlü bir şehir. Pompei’nin Gerçek Hikayesi her dinleyeni veya okuyanı gerçekten derinden etkileyen ve defalarca Pompei’nin hikayesi gerçek mi? diye sordurtan hikayelerden. Özellikle çok gelişmiş bir millet olmalarına rağmen cinsellikle ilgili sınır tanımamaları ve israfın fazla olması okudukça hepimizi derinden etkiliyor ve tüylerimizi diken diken yapıyor. Pompei’nin detaylarını kendi deneyimlerimizle aktarmadan önce Pompei ile ilgili genel bir bilgilendirme yapmak isteriz.

Pompei Nerededir?

Pompei İtalya’nın Güney’inde bulunan Campania bölgesinde, Napoli iline bağlı ve Napoli kenti yakınlarında Napoli’ye ortalama 30 km uzaklıkta bulunan bir şehirdir. Şehrin kuruluşunun milattan önce 5000 yıllarına kadar uzandığı düşünülmektedir. Şehrin sınırları dahilinde Vezüv yanardağı yer almaktadır. Pompei, antik Roma kenti olarak bilinmektedir.

Pompei’ye Ulaşım

Pompei’ye ulaşabilmen için öncelikle Napoli’de bulunan Napoli Capodichino havalimanına gelmen gerekiyor. Napoli Havalimanı’na İstanbul’dan direk uçuşlar mevcut. Napoliye indikten sonra tren ile Pompei’ye rahatlıkla ulaşabilirsin. Ancak burada küçük bir uyarı yapmak istiyoruz. Biletini aldıktan sonra mutlaka istasyonda bulunan makinalardan onaylatmayı unutmayın sonrasında sorun yaşabilirsin.Bir diğer uyarımız ise hırsızlar. Biz tren ile ulaşımı tercih ettiğimiz için ne yazık ki talihsiz bir olaya denk geldik: Hırsızlık 🙁

Özellikle hırsızlar trene biniş esnasında tam ortada durarak onlara çarpmanıza neden oluyorlar ve fırsattan istifade o karmaşada ne yazık ki cüzdan, cep telefonu ne denk gelirse çalıyorlar. Aman dikkat 🙁

Pompei’nin Tarihçesi

Detaylara geçmeden önce biraz halkı ve yaşam tarzlarını da anlamak gerekiyor. Pompei’nin, araştırmacılara göre M.Ö. 6.yy’da yerliler tarafından kurulduğu düşünülüyor. Birçok kabilenin yaşamasından sonra ise Romalılar’ın eline geçtiği düşünülüyor. Köylü ve soylu sistemi hakim.

Pompei'nin Gerçek Hikayesi
Pompei’nin Gerçek Hikayesi

Capri adasına yakın olmasından dolayı doğal güzelliği ile cennet gibi bir şehir. Ticaretle geçimini sağlayan şehirde, İtalya’nın zengin kesimi ve onlara hizmet eden köleler yaşıyormuş. Eğlence ve kumarın merkezi olan bu şehirde köleler birbirini öldürmekteymiş. Kölelerin birbirini öldürmesi için özel dövüş geceleri düzenleniyor ve buna seyirci kalınıyormuş. Aslında bunu özel zevk ve hobi gibi düşünebilirsin. Oldukça acı verici ve üzücü. Bunun yanında genel evler de yayıldıkça yayılıyordu. Bir diğer söylentiye göre ise Pompeili zenginler o kadar lüks ve zevke düşkünlerdi ki yemek yedikten sonra daha fazla ve tekrar yemek yiyebilmek için kendilerini kaz tüyleri ile kusturup tekrar yemek yemeğe çalıştıkları bile söyleniyor. Tamamen zevk ve haz odaklı bir yaşam tarzına sahipler 🙁

Şehir tüm bu olumsuzluklara rağmen aslında o dönemde yaşayan en gelişmiş millet olması ile ünlüler. Yaşasalardı dünyaya hükmederlerdi deniliyor. Su kanalları, kanalizayon alt yapısı,stadyumu ve limanı ile o zamanın gerçekten ileri teknolojisine sahip olduklarını anlıyoruz.

Pompei’nin Gerçek Hikayesi: VEZUR YANARDAĞI PATLAMA GÜNÜ NELER YAŞANDI

Hikayenin tüm detaylarına bu felaketten kaçan köylü bir genç olan Plinly’nin kaleme aldığı mektuptan öğrenme şansı elde ediyoruz.

Pompei Napoli’de bulunan Vezur Yanardağının oldukça yakınında bulunuyor. Yanardağının bu şekilde yanında olmasından dolayı zaman zaman depremlere de maruz kalıyorlardı. Yani aslında halk bu tarz depremlere alışkındı. Yazılı kaynaklara göre yine bu şekilde depremlerin olduğu bir gündü. Aynı gün Pompei’liler için önemli bir kişi olan Augustus’un ölüm yıl dönümü hem de festival vardı. Bir yandan depremler olurken bir yandan da festival ve kutlamalar devam ediyordu.

Pompei’nin Gerçek Hikayesi: PATLAMA ANI

Şehirdeki insanlar da dahil her şey taş kesilmişti. 

Pompei Antik Kenti Taşlaşan İnsanlar
Pompei Taşlaşan İnsan

Tarih milattan önce 79 yılı. Tüm kutlamaların olduğu bir sırada Vezur yanardağı harekete geçti. Yanardağ patlamasının şiddeti çok yoğun olduğundan şehir 8 metreye kadar lavların içine gömüldü. Bir anda her şey lavların ve küllerin altında kalmıştı. Öyle ki bina içerisinde kalan insanların bile yapılan aratırmalar sonucunda küllerden boğularak öldüğünü ispatlar nitelikte. İnsanlar 6 saat boyunca 25 metre derinliğe ve neredeyse 12 katmandan oluşan bir kül denizinde boğulmuşlar. Gerçekten böyle bir ölümü değil yaşamak, okuyor olmak bile tüyler ürpertici. Yanardağ patlamasının 2 gün boyunca sürdüğü ve lavların püskürmesiyle 200.000 kişiden fazla insanın öldüğü de yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiş.

Ve Pompei küllerin altında sessiz ve sonsuz bir uykuya dalıyor

Pompei’nin Gerçek Hikayesi ile ilgili bilgiler ve şehre dair tüm detaylar 18. yüzyılda İspanyol mühendis Rocque Joaquin tarafından keşfedilene kadar bilinmiyor. Düşünebiliyor musun yüzyıllarca… Ve bulunana kadar hiç kimse bu güzelliğin varlığını dahi bilmiyor. Hava şartlarının uygun olmasından da dolayı bu kadar uzun zaman bozulmadan kalabilmiş. Küller altında olduğu için daha da önemlisi yağmalanamamış.

Taşlaşan İnsanlar Nasıl Çıkartıldılar?

Bunu öğrenmemiz ve taşlaşan insanları görmemiz özel bir teknik sayesinde. 1863 yılında Giuseppe Fiorelli kazıları yaparken kalıntıların içine plastik alçı sıkarak ve özel bir teknikle çıkarabileceğini farkediyor ve işte bu teknik sayesinde tam 2500 yaşında olan ve nasıl öldüklerini mimiklerine kadar çok net bir şekilde inceleyebildiğimiz taşlaşan insanları görebiliyoruz.

Bu insanları ilk gördüğümüzde gerçekten gözlerimize inanamadık. Kaynaklar olmasa tamamen pazarlama taktikleri derdik, alçı derdik belki daha bir sürü şey derdik ancak bugün çok net gördük ki bu insanlar gerçek ve bir zamanlar bir hayatları vardı. Bu insanlar arasında dua edeni de var, hamile olan bir kadında hatta at bile görebiliyorsun. Buralara geldiğinde bu insanları uzun uzun inceleyin. Yüzlerine bakın. Bu hikaye ile ilgili araştırma yaparken spekülasyonları bir kenara bırakarak araştırmanı ve gezmeni özellikle öneriyoruz.

Pompei’yi Gezerken Nelere Dikkat Etmeli?

Pompei’nin Gerçek Hikayesi ile birlikte bahsetmek istediğimiz başka şeyler de var. Evet en dikkat çekici konu kesinlikle taşlaşan insanlar olsa da yine de şehri gezerken her yapıdan etkilendik. Biz antik şehirleri gezmeyi çok seviyoruz ve genelde gezdiğimiz şehirlerde çok daha sınırlı mimarileri gördüğümüzü Pompeii’yi gezerken anladık. Yüzyıllar boyunca küllerin altında kaldığı ve çok geç keşfedilerek yağmalanmadığı şehrin tamamının içinde gezebiliyorsun. Evlerin tamamını, odalarını görebiliyoruz. aslında yaşayanları bu şekilde hayal bile edebildik 🙂

Gezerken bizim en çok ilgimizi çeken konuları seninle de paylaşmak istedik;

 • Sirico Villasının her detayı olduğu gibi duruyor. Odalarından insanlar çıkacakmış gibi. Kitaplığındaki papirüs kağıtlar,meyhanedeki kadehler aynen duruyor. Tek düşündüğümüz şu oldu: Biri pause tuşuna basmış ve biz görelim diye zamanı durdurmuş 🙂
 • Bir diğer önemli ve mutlaka görülmesi gereken yer ise Misteri Villası. Dönemin soylularını yaşadığı bu villa tam 90 odalı. İçeirisinde havuzu, hamamı mevcut. 1900’lerin başında keşfediliyor. Duvardaki boyalar Antik Roma’dan kalma en iyi korunan boyalar bu villada bulunuyor ve burada taşlaşan insanlar da sergileniyor.
 • Bizi etkileyen bir diğer şey ise çeşmeler. Her bir çeşme birbirinden farklı şekillerde ve bu çeşmeler sokak isimleri yerine geçiyor. Özellikle 2500 yıl öncesinde sokak çeşmelerine, havuzlara ve hamamlara kadar tamamına su gelebilecek bir su alt yapı sistemi mevcut. Gerçekten inanılmaz. Villaların, evlerin duvarlarındaki freskler ise çok canlı bir şekilde duruyor. Özellikle bu freskler Roma döneminden kalan renkleri en iyi korunan renkli freskler olarak geçiyor. Çoğu cinsel içerikli olsada yine de tamamı görülmeye değer.

Pompei Amfi Tiyatro

Pompei Antik Şehri Amfi Tiyatro
Pompei Antik Şehri Amfi Tiyatro

Şehirde bizim dikkatimizi çeken en önemli yapılarda biri de Amfi Tiyatro. Bu tiyatro antik Roma döneminde oldukça önemli çünkü yer yüzündeki ilk amfi tiyaro örneği. Mö 80 yılında yapıldığını düşünürsek bunda sonra yapılan tüm amfi tiyatrolara örnek olmuş hem yapısı hem de kullanılan malzemesi açısından. Burası ile ilgili araştırma yaparken bu tiyatronun küller altından nasıl çıkarıldığını gerçekten hayal bile edemedik 🙂 Arena ise yine çok fazla vakit geçirilmesi ve bol bol fotoğraf çekilmesi gereken yerlerden. Özellikle bu Arenanın içinde yer alan ve bu alanın kullanım amacına dair bilgi veren iki heykel oldukça önemli. Arenanın etrafında yer alan küçük odalar ise kral için savaşan gladyatörlerin ve onlarla savaşan yırtıcı hayvanların konaklaması için kullanılmış.

Roma’da gerçekleşen ölümcül dövüşler için hazırlanan gladyatörlerin bu antik kente yetiştirildiği ve bu arenanın bir antrenman arenası olduğu düşünülse de kimi iddialara göre Pompeii Arenası da hayli kanlı gösterilere sahne olmuş. Bir diğer önemli arena ise Kolezyum (Colosseum). linkten yazımıza ulaşabilirsin 🙂

Pompei Genel Evleri

Pompei genel evleri ise aslında yine çok dikkat çekici yerlerden. Gezerken bazı binaların üzerinde erkek cinsel organı göreceksin bu binanın genel ev olduğu anlamına geliyor. Aslında burada farklı bir konu da var. Pompei bir liman şehri ve buraya dünyanın bir çok yerinden denizciler geliyor. Buraya gelen denizcilere dil de bilmedikleri için aslında yardımcı olmuş oluyor.

Pompei Genel Evleri
Pompei Genel Ev Tabelası
 • Cave Canem ( köpeğe dikkat ) mozaiğini görmeden dönmeyin.
Pompei İtalya Cave Canem
Pompei Cave Canem

Gezmek İçin ne kadar zaman ayırmalısın ?

Bu hikayeye anlatarak bitiremiyoruz. Açıkcası gezerken de bitmiyor 🙂 Biz Positano’ya geçeceğimiz için kısa bir tur olarak planladık ve 5 saat sürdü hem de o güneşin altında:) Nasıl yandığımızı sana anlatamayız 🙂 Eğer yolun buralara düştüyse öncelikle bir tam gününü kesinlikle buraya ayırmalısın. Bir diğer önerimiz ise yanına bol su alman. Pompei girişinde bir kafe var aslında ancak yine de yanına atıştırmalık almanı öneririz.

Pomp Giriş Ücreti

Pompei antik kentine giriş ücreti ise tam 15 Euro, Öğrenci ise 7,5 Euro.

Pompei ile ilgili daha detaylı bilgi almak istersen linke tıklayabilirsin.

Tags : gezilecek yerleritalyapompeitaşlaşan insanlarvezur yanardağı

  4 yorum

   1. sevgili Cengiz
    Eğer bir tatil planı yapacaksan mutlaka listenin başına eklemelisin.
    gördüğünde aslında gördüklerine inanamayacksın. 2500 Yıl önce bu kadar ileri bir medeniyetin olması ve yaptıkları inanılmaz.
    yorumun için teşekkürler

    sevgiyle kal 🙂

  1. Merhaba
   Gerçekten hem okuduklarımızdan hem de gördüklerimizden çok etkilendik. bir an önce gitmek istiyoruz ancak bir sorumuz var.
   pompeii ‘deki siz konakladınız mı? Konalama önerisi de alabilir miyiz?

   teşekkürler

   1. Sevgili Özlem

    Öncelikle yorumun için teşekkür ederiz.
    Açıkcası bizim rotamızda Pompeii bile yoktu 🙂 son anda karar verdik 🙂
    ve rotamızı biraz değiştirdik ..Napoli’den otobüsle Pompeii’ye geçtik. 5 saat gezdikten sonra Positanoya geçtik. Ancak tüm günün ayrılması gereken bir lokasyon. Planlarına eklemeni öneririz.
    sevgiyle Kal

  Sen Ne Düşünüyorsun?