close
Belçika

Brugge Gezilecek Yerler & Brugge Hakkında Her Şey

Rozenhoedkaai Bruj Brugge Brugges Belçika Belgium

Brugge Belçika’da bir şehir. Ancak bu kadar sade bir cümle ile anlatılamayacak güzellikte. Büyülü atmosferi ile 21. Yüzyıl’da olduğuna inanmak oldukça güç. Çünkü içerisinde gezerken adeta 16. yy‘a geri dönüyor, ortaçağ mimarisine tanıklık ediyorsun. 2. Dünya savaşı döneminde zarar görmediği için Unesco Dünya Mirası listesinde. Bizce de haksız değiller 🙂 Hadi şimdi birlikte Brugge gezilecek yerler yazımızın devamını okuyalım.

Brugge nerededir?

Brugge Belçika’da bulunmaktadır. Belçika; Flaman, Valon ve Başkent Belçika bölgesi olmak üzere 3 bölgeden oluşur. Brugge bu 3 bölgeden flaman bölgesinde bulunur ve resmi dili Felemenkçedir. Ancak menülerinde İngilizce yazılarda mevcut. Dolayısıyla insanlarla anlaşmakta güçlük çekmeyeceksin.Brugge özellikle biraları, dantelleri, çikolataları ve en önemlisi ortaçağ mimarisi ile ünlü. Buraya ilk geldiğin zaman Venedik’te geziyor hissine kapılabilirsin zira burası Kuzey Venedik olarak da anılıyor. Kanallarında gezerken muhteşem mimarisi ile seni bir anda içerisine çekiverir. Ve ta taaam artık sen de ortaçağdasın 🙂

Brugge Gezilecek Yerler

Burası oldukça küçük bir şehir. 3 günlük bir planlamayla şehrin tamamını gezebilirsin. Senin için derlediğimiz Brugge gezi rehberine göz atarak müzeleri, ibadethaneleri, meydanları ve parkları ile ünlü bu şehrin tadına doyasıya varabilirsin.

Brugge Gezilecek Yerler
Grote Markt

Büyük Meydan

Brugge'da Gezilecek Yerler - Grote Markt
Brugge Gezilecek Yerler – Grote Markt

Büyük Meydan şehrin en büyük meydanıdır. Büyük Meydan, etrafında sarılı ortaçağ binaları ile seni hemen içine alıyor. Kafeleri, restaurantları, müzeleri ile gezilebilecek oldukça fazla seçenek mevcut. Meydanda bulunan 13.yy’dan kalma 83 metre yüksekliğindeki Çan Kulesi’ne (Belfry) 366 merdiven ile tırmanarak bugün hala çıkabiliyor olman ise muazzam. Ancak biz çok yürüdüğümüz için yorgunluktan dolayı çıkamadık ☹

Ayrıca burada Jan Breydel ve Pieter de Coninck’in heykelleri bulunmakta. İstersen meydanda bulunan kafelerde oturarak meydanın tadını çıkartabilir veya yine meydandan kalkan faytonlarla şehri gezmeye başlayabilirsin.

Brugge Gezilecek Yerler
PROVINCIAAL HOF
Eyalet Mahkemesi

Yine meydanda muhteşem heybetiyle bizleri bekleyen bir bina.Hendrik ve GustaafPickery gibi ünlü sanatçılar, iç dekorasyon, vitray pencereler ve demir işlerini gerçekleştirmiş. Sol taraftaki bina aslen valinin ikametgahı.

Brugge Gezilecek Yerler
ROZENHOEDKAAI

Brugge'da Gezilecek Yerler - Rozenhoedkaai manzarası
Brugge Gezilecek Yerler – Rozenhoedkaai

Brugge Gezilecek Yerler dendiğinde akla ilk gelen kare buranın karesi. İnternette Brugge diye arama yaparsanız karşınıza çıkan ilk fotoğraf hiç şüphesiz buranın fotoğrafı olacaktır. Hatta telefonumuzdan çekilen fotoğraflarımıza baktığımızda görsel adlandırmasının bile Rozenhoedkaai manzarası olarak yazıldığını fark ettik. Özetle hangi mevsimde ve anda olursan ol etkileyici bir fotoğrafın olmasını istiyorsan doğru noktadasın. Hemen pozunuzu ver ve gülümse ?

Brugge Gezilecek Yerler
BURG

İşte başka bir meydan daha. Kanallarla ana meydan arasında kalan bu meydanda sol tarafında Rönesans mimarisinin bir örneği olan City Hall (Belediye Binası) , sağ tarafında ise Holy Blood Bazilikası yer alıyor. Karşınızdaki binanın içerisinden geçtiğinizde kanallarla buluşmaya hazır olun.

Brugge Kanalları
Canals of Bruges

Yazımızın başında Brugge için Kuzey Venedik diye adlandırılıyor derken şaka yapmıyorduk. Şehrin kılcal damarları gibi her sokağına nüfuz etmiş bu kanalları keşfederken muhteşem ambiansa doyamayacaksın.

Brugge'da Gezilecek Yerler - Kanal Turu yaparken
Brugge Gezilecek Yerler – Kanal Turu

Peki kanal turuna nereden başlayacaksın. Açıkçası Brugge’da çeşitli noktalarda tekne turu yapan yerler görebilirsin.

Bunlardan biz tekne turumuza Burg meydanının güneyinde, Rozenhoedkaai, Braambergstraat ve Pandreitje sokaklarının kesişim noktasındaki başlangıç noktasında başladık.

Tekneye bindiğimizde yağmur yağmadığı için şanslıydık çünkü burada üstü kapalı tekne opsiyonu ne yazık ki bulunmuyor. Ancak yağmur yağsa da bu muazzam güzellikte sorun edileceğini düşünmüyoruz.

Tur yaklaşık 45 dakika sürüyor. Özellikle kanalların üzerinde bulunan köprülerden geçerken karşına çıkan muazzam dokuyu sonuna kadar iliklerinde hissediyoruz. Şehre bir de kanal turundan bakarken binaların dış cephesine de dikkat etmeyi unutmayın. Zira her bir binanın üzerinde o binanın hangi tarihte inşa edildiğinin bilgisi görülebiliyor.

Brugge Beer Wall

Brugge'da Gezilecek Yerler - Bira duvar tam 1835 çeşit bira var.
Brugge Gezilecek Yerler – 1835 çeşit birayı kucaklamaya çalışan Selcan 🙂

İşte sana Brugge’da mutlaka görülmesi gereken bir yer daha. Aslında bir mekan. Rozenhoedkaai manzarasına sıfır olarak konumlanmış ve bira severler için harika bir haberimiz var. İçerisinde tam 1835 çeşit bira var. Mekana ilk girdiğinde ise seni bu biralardan yapılmış bir cam duvar karşılıyor. Bira severler için adeta bir mabet. En güzel yanı ise içerisine girdiğinde biralardan istediğini deneyebiliyorsun.

Bir menü veriliyor. Bu menüde biralar alkol seviyelerine, alkol miktarlarına ve içerisindeki karışımlara göre sıralanmış. İstersen hafif ( alkol seviyeleri %3 ile %6 arasında) istersen sert ( alkol seviyeleri % 8 ile 10 arasında) isterseniz hem hafif hem de sert biralardan oluşan karma bir seri hazırlatabiliyorsun.

Biz tamamından denemek için mix olarak adlandırılan karma seri hazırlattık. Toplamda 4 kadeh için 10 Euro ödedik. Yanında çerez ve domuz sosisi olduğunu tahmin ettiğimiz sosis de ikram olarak geliyor. Ardından tepsimizi alarak hem farklı biraların tatlarına baktık hem de yine muhteşem manzaranın tadını doyasıya çıkarttık.

Önemli not : Bu deneyimi kaçırmaman için mekanın Çarşamba günleri kapalı olduğunu hatırlatmak isteriz. Tatil planınızı kesinlikle buna göre yapın 🙂

Brugge Bisiklet Turu

Bisiklet turlarının ve yel değirmenlerinin sadece Amsterdam’a özgü olduğunu mu düşünüyorsun? İşte gezen yaka sizi bir klişeden daha kurtarıyor. Amsterdam’ın kalabalığından ve bisiklet trafiğindense Brugge’un sakin ve doğa ile iç içe sokaklarında gezmeni öneririz. Karşılaştığın doğa ve ev manzaralarına inanamayacaksın.

 Brugge'da Gezilecek Yerler - Brugge - Damme Bisiklet turu yaparken
Brugge Gezilecek Yerler – Brugge – Damme Bisiklet Yolu

Gezen yaka olarak biz de bu şekilde yaptık ve Brugge’da bisiklet kiraladık. 4 saat bize yeterli geldi ancak istersen daha uzun süre de kiralayabilirsin. Bisiklet kiralarken sadece kaldığın otel ve pasaport belgilerini vermen yeterli oluyor.

Ardından rotanı belirlemek sana kalıyor. Biz açıkçası tam anlamıyla yüreğimizin götürdüğü yere gittik. Ve bizi yüreğimiz o en sevdiğimiz yel değirmenlerine götürdü. Ancak yel değirmenlerine ulaşman için baya bir pedal çevirmen gerekiyor (bacak ağrılarına hazırlıklı ol 🙂  Elbette yine de vazgeçmiyor ve pedal çevirmeye devam ediyoruz.

Yel değirmenleri koskocaman heybeti ile karşımızda. İçerisini gezmek istiyoruz ancak orada yetkili ücretli olduğunu söylüyor. Biz teşekkür ederek yolumuza devam ediyoruz. Bizce sizde öyle yapın çünkü dışı bizce çok daha güzel 🙂

Bisikletlerimize atlıyoruz. Bir sonraki güzergah Damme. Burası Brugge‘a yaklaşık olarak 7 km mesafede. Dümdüz ve ağaçlarla bezeli bir yolu var. Bu yolu takip eden Damme kanalına bakarak, temiz havayı içine çekin ve güzel bir şarkı eşliğinde yolun tadını çıkarın. Çünkü gezen yaka olmak bunu gerektirir 🙂

Damme

Brugge'da Gezilecek Yerler - Yaz aylarında 1 tekne 
Brugge ile Damme arasında hizmet veriyor
Yaz aylarında 1 tekne
Brugge ile Damme arasında hizmet veriyor

Burası Brugge’ın çok çok daha küçük versiyonu. İçerisinde kanal bulunmuyor. Ancak harika evleri ve muhteşem bir tabiatı var. Restaurantlar ve cafelerde oldukça sınırlı. Biz bisiklet turumuza burada kısa bir mola verip bacaklarımızı dinlendirmek için kahve içiyoruz ve temiz havanın tadını çıkartmaya devam ediyoruz. Damme’de gördüğümüz muhteşem villaları ise konuşmamak imkansız.

Brugge Akşamları

Brugge’un gündüzleri ne kadar hareketliyse akşamları o kadar sakin hatta ıssız. Saat akşam 7 olduğu andan itibaren o kalabalık bir anda yok oluveriyor. Akşam yemeğinizin planını kesinlikle buna göre yapın. Açıkçası biz bu duruma çok şaşırdık. İstanbul gibi turistik yerlerin geç saatlere kadar hareketli olduğunu düşünürsen restaurantların erkenden kapanması oldukça şaşırtıcı.

Tam bu şekilde hayıflanırken Rozenhoedkaai manzarasının karşısında açık bir restaurant bulduk. Hava oldukça soğuk olduğu için burada çorba ile karşılaşmak mutluluk kaynağı oldu. Ardından çok da lezzetli olmayan yemeklerimizi yedikten sonra sırada elbette yeni bira tatlarını denemek var.

Ne de olsa bira cennetindeyiz.

Vişneli Bira mı?

 Brugge'da Gezilecek Yerler - Bira Keyfi yaparken
Brugge Gezilecek Yerler – Bira Keyfi

Evet artık karnımız doyduğuna göre farklı biraları deneyebiliriz. Ancak açık bira içebileceğimiz bir yer bulmakta oldukça zorlandık. Biz Özellikle yurt dışı tatillerimizde herkesin çok rağbet gösterdiği yerleri görmek kadar daha lokal ve salaş yerleri görmeyi de tercih ediyoruz ve bunu herkese tavsiye ederiz. Yerel halkın arasına karıştığında gittiğin ülkenin/ şehrin dokusunu daha iyi yaşıyorsun.

İşte tam da umudu kesmişken De Garre’yi buluyoruz. Ve hiç düşünmeden daracık sokaktan geçerek içeri dalıveriyoruz. Burası tam da aradığımız salaşlıkta. Önümüze bir menü geliyor ancak çok da fazla bir fikrimiz yok. Farklı bir şey denemek istediğimizi anlatıyoruz.

Garson elinde 2 şişe ve gouda peynir tabağı ile geliyor. Kıpkırmızı birayı (vişneli olduğunu sonradan öğrendiğimiz) adeta şarap kadehine boşaltır gibi boşaltıyor. İsmi Kriekboon. Eğer hafif ve aromatik biraları seviyorsanız bu bira tam size göre.

Yanında peynir ile harika olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz.

Bunun dışında Garre’nin kendi birasını da kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz 🙂

Hadi buradan şimdi yeni rotamız Brüksel 🙂 Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Brugge ile ilgili farklı bir kaynak daha isterseniz buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Sevgiyle Kalın

Takip için @gezenyaka

Tags : AvrupaBelçikaBrugge Gezi RehberiBrugge GezisiBruggesBruj

  2 yorum

  1. Gezdiğim sayısız şehirler arasında en beğendiğim ilk 3 arasında olan Brugge’u yeniden yaşattınız çok teşekkürler.. Gerçekten gezgin olup da burayı görmemek büyük kayıp olurdu.Şu an yazınızı okuyup da gitmiş olmak isterdim,birkaç eksik var bende:) Tebrikler,yolunuz açık olsun

   1. Sevgili Esra

    Ne güzel söylemişsin. Kesinlikle gezmeyi seven herkesin görmesi gereken bir şehir. Adeta Ortaçağ’dan günümüze uzanan bir şaheser. Tekrar tekrar gitmeyi çok isteriz. Belki bir gün tüm gezginler toplanıp gitme şansı yakalarız tekrar ne dersin ? 🙂

  Sen Ne Düşünüyorsun?