close
Karavan Hayatı

Karavanda Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Karavan hayalin sonunda gerçek oluyor. Ve hangi aracı alacağınıza karar verdin. Eğer hala çekme karavan mı moto karavan mı kararsızlığındaysan seni şu yazımıza alalım. Tık tık. Ama burada önemli bir konu ele alacağız: Karavanda yalıtım malzemeleri

En önemli konu: Karavanda yalıtım malzemeleri

Karavanda araç seçiminden sonra en önemli konulardan bir tanesi de karavanda yalıtım konusu. Yalıtım kısaca binayı ve içerisindeki varlıkları ses, su, nem, sıcak ve soğuğa karşı korumak için alınan önlemler olarak tanımlayabiliriz. Bu yazımızda ise karavan için karavanda yalıtımın önemini ve hangi malzemeleri kullanabileceğini paylaşmak istiyoruz.

Karavanını yaz kampı için veya kış kampı için de rahatlıkla kullanmak istiyorsan mutlaka yalıtıma özen göstermeli ve karavanda yalıtım için doğru malzemeler seçmelisin.

Yalıtım malzemesi ne yazık ki karavan ilk alındıktan sonra yapılan bir şey bu nedenle de mobilyaların altında kalıyor. Biz görmesek de gittiğimiz her yerde su buharı ve nem oluyor. Yanlış malzeme seçimi ise bize sonrasında çok daha pahalıya mal oluyor çünkü herhangi bir küf, koku durumunda tüm mobilyaları sökmek ve tekrar yapmak demek çok ciddi bir maaliyet demek ve neredeyse imkânsız.

İşte bu yüzden karavan malzemesinde doğru malzeme seçmek hayat kurtarır.

Bunun için piyasada neler var en çok hangi malzemeler tercih ediliyor birlikte bakalım.

Bizim karavanımızda kullandığımız malzeme İzocam'ın İzfleks malzemesiydi.

Yalıtım Malzeme Çeşitleri

  1. Taş Yünü

Piyasada karavan yalıtımı denilince ucuz ve kolay bulunan bir malzeme olmasından dolayı en çok Taş yünü tercih ediliyor. Ancak burada uyarmamız gereken bir konu var ki taş yünü gözenekli ve hava boşluğu olan bir malzeme. Nem ve küf ise bil bakalım en çok hangi yerlerde olmayı seviyor. Evet doğru bildin ? Gözenekli yapılar.  Bu nedenle biz asla taş yününü önermiyoruz.

2. İzo Green Keçe

Karavanda yalıtım malzemesi olarak en çok kullanılan bir diğer malzeme ise İzo Green Keçe. Bu malzeme de aslında Taş yünü gibi yine oldukça gözenekli bir malzeme. Kanserojen olmadığı, yangına dayanıklı olduğu söylense de biz nemden dolayı yine de önermiyoruz.

3. Poliüretan Köpük

Karavanda yalıtım malzemeleri denildiğinde kullanılan bir diğer önemli malzeme ise Poliüretan köpük. Bu malzeme ilk sıktığınızda köpük formunda olsa da sonradan hava ile temas ederek genişleyip şişiyor ve sertleşiyor. Bu malzemeyi tüm karavana yalıtım malzemesi olarak kullananlar da var ancak daha çok boşluk doldurmak için kullanılabilir.

Karavanda yalıtım malzemesi çeşitleri
karavanda yalıtım malzemesi

4. İzofleks

Ve geldik bizim karavanımızda Karavanda yalıtım malzemeleri olarak hangi yalıtım malzemesi kullandığımıza. Biz karavanımızı ilk aldığımızda panelvandı ve ticari araç olarak kullanıldığı için keçe ile kaplıydı. Bu malzeme ile devam etmek istemediğimiz için tamamını ellerimizde söktük? ve yerine İzocam’ın İzofleks malzemesini kullandık. Bizim kullandığımız 2 cm’lik olan yalıtım malzemesi idi. Bu karavan yalıtım malzemesini kauçuk gibi düşünebilirsiniz. Arkası yapışkanlı keserek istediğiniz alanlara yapıştırıyorsunuz. Uygulaması kolay ama sonuçları daha da efsane. Size 5 yıl sonraki halinin resmini göstermek istiyoruz. Bulunduğu yerde ne bir nem ne de bir küf hiçbir şey yok.

Siz de seçimlerinizi bu bilgilere göre yapabilirsiniz. Umarız keyif aldığınız bir süreç olur.

Karavan çeşitlerini merak ediyorsan linke tıklaman yeterli.

Hayatı yakalamak için yazılarımıza göz atmak istersen linke tıklayabilirsin.

Tags : karavankaravanda yalıtımkaravanda yalıtım malzemeleri

    Sen Ne Düşünüyorsun?