close
Belçika

Brüksel Gezilecek Yerler & Brüksel Gezi Rehberi

BRÜKSEL NEREDEDİR ?

Brüksel, Belçika’nın başkenti. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehirdir. Adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Ancak günümüzde elbette o bataklıktan eser yok. Hem Avrupa Parlemento binasının burada olması hem de birçok Avrupa ülkesine geçiş noktasında bulunması nedeniyle çok fazla dikkat çeken şehirlerden bir tanesidir.
Brüksel, özellikle içerisinde NATO ve Avrupa Parlamentosu ile ilgili binaları barındırdığı için Avrupa Başkenti de denmektedir. Brüksel gezilecek yerler listemize başlayalım:

Brüksel Gezilecek Yerler
Grand Place

Brüksel'de gezilecek yerler - Grand Place- Büyük Meydandayız

Brüksel Gezilecek Yerler – Grand Place- Büyük Meydan

Avrupa’nın en kalabalık meydanlarındandır. Özellikle meydana ilk girdiğin andan itibaren gotik ve barok mimari ile çevrili binalar arasında kendini kaybetmen çok olası. Özellikle 1600’lerde Fransız ordusu tarafından bombalandıktan sonra yerle bir olmasına rağmen 5 yıl içerisinde tüm meydan yeniden yapılanmış. Bu nedenle aslında 4 farklı mimari tarz iç içe geçmiş durumda. Gotik, zengin barok, neoklasik ve neogotik. Sadece bu nedenden dolayı da UNESCO dünya mirasındadır.

Bu meydana ilk girdiğinde onlarca kafe ve restaurant arasından seçim yaparak istediğin içeceğini yudumlayabilirsin. Daha da güzeli meşhur Belçika çikolatalarının kokusunun arasında kaybolabilir, lezzetinden kendinden geçebilirsin. Burada o kadar fazla alternatif var ki hangisinden nasıl bir çikolata alacağın kararını tamamen sana bırakıyoruz.

Brüksel'de gezilecek yerler - Çikolata olduğuna inanmak gerçekten zor :)

Brüksel Gezilecek Yerler – Çikolata olduğuna inanmak gerçekten zor 🙂

Ayrıca şehrin en önemli sembollerinden olan İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)’de buraya çok yakın lokasyonda bulunuyor.
Brüksel’de gezilecek yerler listemizin başında geliyor diyebiliriz.

Brüksel Gezilecek Yerler
İşeyen Çocuk Heykeli
Manneken PIs

Şimdi biraz bloggerlığı bir kenara bırakarak sana pazarlama harikalarının sunduğu bir eserden bahsetmek istiyoruz.

İşeyen Çocuk Heykeli şehirdeki en ünlü eser. Hepi topu 60 cm boyunda olan bu heykel hakkında ne söylesek gerçekten az kalıyor. Çünkü hakkında bir sürü hikâye dolaşmasına rağmen ne gerçeklik payı var ne de bizce bir estetiği. Ancak dedik ya pazarlama guruları dünyaya öyle bir pazarlamışlar ki bu heykeli görmeden dönersen kendini eksik hissediyorsun.

Sadece 60 cm boyunda olan bu heykelciğin kendine ait gardırobu bile var 🙂

Gelelim hakkındaki hikâyelere:

Bazıları çocuğun aslında bir ajan olduğunu ve yakalandıktan sonra kutlama amaçlı bu heykelin yapıldığını söylüyor. Bazı hikâyeler ise kayıp çocuklarını bulmuş olan aileler tarafından yaptırılmış olduğunu da söylüyor. Bir diğer hikâye ise patlamak üzere olan bir bombanın üzerine işediği ve şehri kurtardığı yönünde 🙂

Birçok hikâyesi olmasının dışında bir de gardırobu var bu popüler heykelin. Yaklaşık olarak 800 parçalık bir kombini var. Özel ve önemli günlerde bu kıyafetleri giydiriyor o şekilde sergiliyorlar. istersen Brüksel Tarih Müzesinde kıyafetlerini de görebilirsin.

Brüksel Gezilecek Yerler
AtomIum

1953 Yılında Expo Dünya fuarı için tasarlanmış. Bugün oldukça dikkat çeken şehrin ikonik tasarımlarından bir tanesi. Eser, demir kristallerinin tam 165 milyar defa büyütülmesi ile tasarlanmış.

Bugün tünellerin arasından geçerek küreleri gezebiliyorsun. 92 m yükseklikte panoromik manzarayı izleyebilir,  95 m  yükseklikte panoramik restauratta yemek yiyebilir, farklı temalara sahip geçici sergileri gezebilir, hediyelik dükkandan farklı renklere sahip atomiumlardan satın alabilirsin.

Brüksel'de gezilecek yerler - Atomium müzesi şekli atoma benziyor
Brüksel Gezilecek Yerler – Atomium

Brüksel Gezilecek Yerler
MInI Europe

Mini Europe tam olarak Atomium yanında bulunuyor. Burası aslında tüm Avrupa’yı çok kısacık zamanda gezebileceğin bir park. İçerisinde Avrupa’da bulunan ve oldukça ünlü eserlerin minyatürleri bulunuyor. Minyatürk gibi düşünebilirsin. Kilometreler kat etmeden Londra’daki Big-Ben’i görebilir veya İtalya’daki Pisa kulesini ziyaret edebilirsin. 350 ‘nin üzerinde görsel ve ses ile zenginleştirilmiş minyatürlerle bu deneyimi yaşayabilirsin.

Brüksel'de gezilecek yerler - Mini Europe küçük bir Avrupa gibi dörünüyor

Brüksel Gezilecek Yerler – Mini Europe

Brüksel Gezilecek Yerler
GalerIes Royales SaInt-Hubert

Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II ve St Petersburg’daki The Passage’ın bu pasajdan esinlenerek tasarlandığı biliniyor. Mimar Jean-Pierre Cluysenaer’in tasarımına bağlı kalınarak Mayıs 1846-Haziran 1847 arasında inşa edilmiş.

Brüksel'de gezilecek yerler-GalerIes Royales SaInt-Hubert Sadece gezin ve fotoğraf çekin
Brüksel Gezilecek Yerler – Sadece gezin ve fotoğraf çekin. Bizce yeterli 😉

100 metreden fazla uzunluğa sahip iki kanadı bulunan çarşı kurulduğu günden bu yana alışveriş tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettikleri seçkin giyim markalarına, yerel mutfak kültürünü yansıtan şık kafelere ev sahipliği yapıyor. Ancak burada yemek yemenizi önermiyoruz çünkü oldukça pahalı. İçerisine girin, gezin fotoğraf çekilin ve veda edin 🙂

Brüksel Gezilecek Yerler
ParlementorIum

Brüksel’e Avrupa’nın başkenti ismini veren binadır. 7/24 ücretsiz olarak gezebilirsin. İçerisinde parlamenterlerin bir günün nasıl geçirdiğine dair öğrencilere yönelik simülasyonları da bulunmaktadır.

Brüksel'de gezilecek yerler - Parlementorium-Parlemento binası
Brüksel Gezilecek Yerler – Parlementorium

NE YENİR NE İÇİLİR?

Euro’nun durumu malum.  Özellikle tavan yaptığı şu günlerde hem ülke geziyim hem de her yemeği yiyebileyim demek biraz yürek, çokça bütçe meselesi. Bu nedenle bizde hem bütçemizi düşünerek hem de daha lokal takılmayı sevdiğimiz için Brüksel’de sandviç satan yerleri tercih ettik.

Başta lezzet açısından çok inancımız yoktu. Ancak yedikten sonra tüm fikrimiz tamamıyla değişti.

Öncelikle Brüksel güzel ve hareketli olan bir şehir. Ve tam anlamıyla bu ambiyansı yaşamak istiyorsanız size meydanda bulunan De Pistolei‘yi tavsiye ediyoruz.

Burada yemek yerken hem meydandaki sokak çalgıcılarını dinleyebilir hem de Brüksel atmosferini yaşayabilirsin.

Aslında burası küçücük bir dükkân. İçeriye girdiğinde camekânlı bir alanda baget ekmek içinde olmasını istediğin malzemeleri seçiyorsun. Ben sandviç sevmiyorum diyenler için tabak mönüsü de mevcut. Ama bizce muhteşem lezzette baget ekmek sandviç ve Belçika biralarından birini söyleyerek meydanın tadını çıkarın. Biz bu sandviçlerin yanında ilk defa vişneli bira da içtik. Özellikle Brüksel’i gezmek istiyorum diyorsan bu lokasyona çok yakın olan Brugge’a da mutlaka uğramalısın. Ortaçağ’da yaşayan eşsiz şehir Brugge yazımıza buradan bakarak Brugge seyahatini de planlayabilirsin.

Brüksel’ De Patatesin Meşhur Olduğunu Biliyor Musun?

Brüksel'de gezilecek yerler - Külahta Patetes Keyfi :)
Brüksel Gezilecek Yerler – Külahta Patates Keyfi 🙂

Evet yanlış okumadınız. Gerçekten de burada patates oldukça meşhur ve satın alabileceğiniz birçok restaurant var. Bize sorarsanız evet patates bira ile iyi gidiyor ancak lezzet anlamında çok büyük farklılık göremedik. Tek farklılığı patatesleri kağıt külahta yiyor olman. Elbette farklı soslarla deneyebilirsin. İstediğin sos başına ekstra ücret ödediğini unutmamalısın. Yine de aşağıdaki restaurantlardan birini seçebilir,
Brüksel’de gezilecek yerler listene ekleyebilirsin:

İşte külahta patates yiyebileceğin restoranlar listesi:

 • MaisonAntoine: PlaceJourdan / Jourdanplein 1, 1040 BRU
 • Friterie de la Barrière: AvenueduParc / Parklaan 5, 1060 BRU
 • Bintje: RueSimonis / Simonisstraat 62, 1050 BRU
 • Auxbonsenfants: Placedu Grand Sablon / GroteZavelplein 49, 1000 BRU
 • FriterieduBourdon:Chausséed’Alsemberg / Alsembergsesteenweg 1155, 1180 BRU
 • Friture de La Chapelle: Place de la chapelle / Kapelleplein, 1000 BRU
 • Clémentine:PlaceStJob / St. Jobsplein 40, 1180 BRU
 • Frit’flagey:PlaceFlagey / Flageyplein, 1050 BRU
 • FriterieHouba:AvenueHouba de Strooper / Houba de Strooperlaan 13, 1020 BRU
 • FriterieduMiroir: PlaceReineAstrid 1 / KoninginAstridplein, 1090 BRU
 • Friterie Saint-Josse: Place Saint-Josse / Sint-Joostplein, 1210 BRU
 • FriterieTabora: Rue de Tabora / Taborastraat 2, 1000 BRU
 • Le Tram de Boitsfort:PlacePayfa / Payfaplein, 1170 BRU
 • FriterieVandervaeren – Delforge:BoulevardduCentenaire / Eeuwfeestlaan, 1020 BRU

CHICAGO CAFE

Brüksel'de gezilecek yerler - Chicago Cafe - sabah kahvaltısı yaparken
Brüksel Gezilecek Yerler – Chicago Cafe

Brüksel’de gezilecek yerler listemizi düzenlerken özellikle buradan da bahsetmek istedik. Ambiyansı bizi cafenin önünden geçerken mest etti ve hemen deneyimlemek istedik. Bizim için kahvaltılarımızda vazgeçilmez bir mekana dönüştü 🙂 İçine girdiğinizde rengarenk bir ortam sizi karşılıyor. Çocuklar için de ayrıca bir oyun alanına sahip. Kendi reçellerini yapıyorlar ve tatları harika.

Drug Opera Restaurant

Bizce Brüksel’de mutlaka gidilmesi gereken tek mekân. Özellikle Rustik tarzdaki dekoru, tam merkezde olması ve kullanılan renkleri ile sizi hemen içine alıyor. Burası için genelde tatlıları ve kahvelerinin güzel olduğu söyleniyor ancak biz burayı akşam yemeği için tercih ettik.

DelIrIum Cafe

Brüksel'de gezilecek yerler - Delirium Bar
Brüksel Gezilecek Yerler – Delirium

Brüksel gezilecek yerler listesinde yine başlarda olan bir mekan ve oldukça popüler. Sokağına girdiğinizde her yer Delirium. Oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Üstelik 2400 bira çeşidi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiş bir mekan. Mutlaka deneyin, beğeneceksiniz.

Brüksel’le ilgili farklı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın…

Takip için @gezenyaka

Tags : AvrupaBelçikabrükselBrussels

  2 yorum

   1. Yorumun için çok teşekkürler Esra . Umarım bu bilgiler gittiğinde işine yarar. Sevgiyle kalın 🙂

  Sen Ne Düşünüyorsun?