close
İtalya

Roma Gezilecek Yerler Listesi ve Roma Gezi Rehberi

ROMA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ - Kolezyum Yolu
Roma Gezilecek Yerler Listesi Kolezyum Yolu

Roma gezilecek yerler aslında saymakla bitmez. Detayları anlatmadan önce biraz genel bilgi edinmenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Roma Hakkında Genel Bilgiler

Roma, İtalya’nın başkentidir. İtalya’nın 7 tepesi üzerine kurulmuştur. Tıpkı canımız İstanbul gibi. Sanırız bu şehirler güzelliklerini bulundukları konumdan alıyorlar ? Sadece doğal güzelliği değil tarihsel olarak da büyük öneme sahiptir. Roma imparatorluğu döneminde dünyanın en büyük şehri olarak gösterilmektedir. Özellikle bağımsız devlet Vatikan’ın da burada olduğunu düşünürsek iki devletin başkenti olarak da anıldığını söyleyebiliriz. Geçmişinin tam 2700 yıl öncesine dayandığını düşündüğümüzde ise hayranlığımız kat be kat artıyor.

Roma, mutfak açısından da oldukça zengindir.  Özellikle Türk yemeklerini düşündüğümüzde damak tadımıza oldukça yakın olduğunu düşünüyoruz. Şehri gezerken İtalyan lezzetlerini tadabileceğin oldukça fazla restaurant bulunuyor. Özellikle makarnalar, pizzalar, tiramisuları yerken kendinden geçeceksin.  Bu nedenle kadın okuyucularımız Roma’dan döndüğünde kilo almış olabilirler ki bu oldukça normal ?

Ara sokaklara daldığında rastgele bir restoran bile seçeceksen asla pişman olmayacaksın. Muhteşem pizza, marka, tiremusuların tadına varın 🙂

ROMA’YA ULAŞIM NASILDIR?

Roma’ya ulaşım oldukça rahat. Türkiye’den direk uçuş mevcut. Yaklaşık olarak 3 saat süren bir uçuştan sonra rahatlıkla ulaşabiliyorsun.

Uçak dışında diğer birçok Avrupa ülkesinden raylı sistemlerle de ulaşmak mümkün.

Roma Havalimanları

Roma’da, Leonardo da Vinci ve Cianpino olmak üzere iki havalimanı var. Leonardo da Vinci, Fiumicino’da olduğu için aynı zamanda bu isimle de bilinir.

Roma Metro Haritası – (Kaynak)

Leonardo da Vinci’den şehir merkezine gitmek için tren, metro, shuttle, taksi, otobüs ve kiralık araçları kullanabilirsin.

Leonardo da Vinci Havaalanından şehir merkezine ulaşmanın en zahmetsiz yollarından biri trendir. Her yarım saatte bir kalkan seferlerle Termini tren istasyonuna ulaşılabilir. Yolculuk 30 dakika sürmektedir. Termini tren istasyonundan ise şehrin birçok noktasına metronun A ve B hattını kullanarak ulaşabilirsin. Güncel bilet fiyatlarını kontrol etmek istersen linke tıklayabilirsin. Şu an Havalimanı – Termini arası  fiyatlar 8 Euro’dan başlamaktadır. Biz bu şekilde otelimize gelmek için havalimanından Termini istasyonuna gelmiştik. Termini için Roma’nın merkez semti gibi düşünebilirsin.

Ciampino Havalimanı ise  şehir merkezinin 15 km güneydoğusunda yer alıyor. Leonardo da Vinci Havaalanı’nın açılışıyla birlikte, daha çok charter uçuşlarının ve özel uçuşların yapıldığı alan haline gelmiş. Şu an burada, Ryanair, Wizz Air ve easyjet hizmet vermektedir. Ciampino’dan şehir merkezine direkt metro ulaşımı yoktur, otobüsle Roma Termini Tren İstasyonu’na veya şehrin diğer merkezi noktalarına ulaşabilirsin.

ROMA GEZİLECEK YERLER MEYDANLAR VE MÜZELER

Roma gezilecek yerlere artık başlayabiliriz 🙂 Roma tam bir açık hava müzesi. Yani şehrin kendisi tam anlamıyla bir müze. Attığın her adım karşına çıkan her sokak mutlaka sana bir tarihi eser sunuyor. Bu nedenle Roma gezilecek yerlerin başında müzeler ve meydanlar gelmektedir. Doğru bir planlama ve önceden araştırma ile belli başlı tüm güzellikleri keşfedebilirsin.

O zaman haydi başlayalım 🙂

Aşk Çeşmesi
Fontana DI TrevI

Rome Fontana Di Trevi Italy
Roma Gezilecek Yerler Aşk Çeşmesi

Roma gezilecek yerler listemize muhteşem bir yapı ile başlıyoruz. Gerçekten çeşme diyip geçilemeyecek güzellikte ve gösterişte.  Fontana di Trevi, Roma’da Poli Sarayı’nın kenarına Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak inşa edilmiş dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisi. Üç yolun kavşağında bulunduğu için Trevi adıyla anıldığı varsayıldığı gibi üç yeraltı su yolunun bu noktada toplandığı için isminin bu olduğu da düşünülmektedir.

Trevi Çeşmesinin genel ifadesi denizdir. Deniz kabuğu şeklinde bir at arabası arabayı çeken denizden çıkan kanatlı atlar ve arabada bulunan mitolojik deniz tanrısı figürlerinden oluşturmaktadır.  Ana figür deniz tanrısı Neptün’dür. Neptün’ün yanındaki heykeller ise denizin değişkenliğini temsil eder.

 Aşk çeşmesi’ne para atmadan dönmeyin

Rome Fontana Di Trevi Italy
Roma Gezilecek Yerler Aşk Çeşmesi

Aşk çeşmesi ile ilgili oldukça fazla mit olmasına rağmen en popüler olanı para atma seremonisidir. İnanışa göre eğer bir tane para atarsan Roma’ya tekrar geliyorsun, iki tane atarsan Roma’lı birine aşık oluyorsun, üç tane atarsan Roma’lı birisi ile evleniyorsun ?  Biz Roma’ya giderken 18 ayrı para ile gitmiştik. 18 para,18 sorumluluk demekti. Neyse ki attığımız paraların sahiplerinin çoğu dileklerine kavuştu da zan altında kalmadık ? ama bizim de bir mitimiz oldu. Eğer sevgilinle gider ve 18 para atarsan mutlaka sevgilinle evleniyorsun ?

Ve döndükten sonra çeşmenin etrafının neden bu kadar kalabalık olduğunu da anlamış olduk. Sen sen ol eğer hemen gidemiyorsan bile gidene mutlaka para vermelisin. Tüm dileklerinin kabul olmasını diliyoruz ?

Aşk çeşmesi’ne ulaşım

Çeşmeye Barbarini adlı metro istasyonundan kolayca ulaşabilirsin. Yine üstü açık hop on-hop of  turist otobüsleri de buradan geçiyor.
Buraya geldiğinde hem gündüz gezmelisin hem de gece. Her ikisinin de ambiansı oldukça farklı. Nasılsa gördük diyerek geceyi veya gündüzü es geçmemelisin.

Roma gezilecek yerler
Kolezyum – Colosseum

Colosseum Rome Italy
Roma Gezilecek Yerler Colosseum

İşte bizim aşık olduğumuz bir mimari daha. Kesinlikle Roma gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Yolun sonunda karşımızda tüm heybetiyle ilk defa gördüğümüzde gözlerimiz dolmuştu. Tüm güzelliği ve yıllara meydan okuyan ihtişamı ile işte karşımızdaydı. Kolezyum, Roma’nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatro. Anlamı ise çok büyük demek. Gerçekten de karşında gördüğünde heybetine inanamayacaksın. Bu nedenle kendisi ayrı bir yazıyı ve anlatımı hakediyor. Bu nedenle buraya tıklayarak tüm detayları okuyabilirsin.

Roma gezilecek yerler
PANTHEON

Rome Pantheon Italy
Roma Gezilecek Yerler Pantheon

Gördüğümüzde etkisini uzun süre hissettiğimiz bir mimari daha. Roma gezilecek yerler listsinin en başında geliyor ve yine önünde uzun uzun kuyruklar bizi bekliyor. Evet bütün yerler için hep sevdiğimiz yer diyoruz farkındayız ama Roma’yı o kadar seviyoruz ki ? ayrım yapmak inanın imkansız. Gidenler mutlaka bizi anlıyorlar, gidecek olanlar ise döndüğünde hak verecekler eminiz ?

Tüm Tanrıların Tapınağı anlamına gelen Pantheon

Rome Pantheon
Roma Gezilecek Yerler Pantheon (Kaynak)

Pantheon, Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Günümüzdeki Pantheon aynı yerde yapılan üçüncü yapıdır. Önceki iki yapı yangınlarda tahrip olmuştur. Pagan Roma tanrılarına adanan Pantheon, M.S. 118 – 125 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapı, İmparator Hadrian tarafından yapılmıştır ve yapılış amacı Augustus’un arkadaşı ve komutanı Marcus Agrippa’nın M.S. 80 yılında yanan Pantheon’unun yerine geçmektir. Yapının giriş kısmında Latince yazılmış Marcus Agrippa’ya ithaf edilen bir yazı görülebilir. Yazıda “M. Agrippa, Lucius’un oğlu, üç kez konsül olan kişi yapmıştır” yazmaktadır.

Roma’nın en iyi korunmuş mimarisidir. Bizce bunun temel nedeni, 609 yılında Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsanmış olmasıdır. Muhtemelen de dünyada döneminin en iyi korunmuş binasıdır. Tarih boyunca hep kullanılmıştır. Günümüze kalan binanın tasarımı genellikle Trajan’ın mimarı Şamlı Apollodorus’a atfedilir ancak imparator Hadrianus veya onun mimarlarına ait olması muhtemeldir. 7. yüzyıldan bu yana Hıristiyan kilisesi olarak kullanılmaktadır,

Roma’daki en eski beton kubbeli bina: Pantheon

Muhtemelen Panteon’un en etkileyici özelliklerinden biri de mimarisidir. Panteonun yapısı bir dizi kesişen kemerden ve kubbeden oluşmaktadır.

Rome Pantheon
Roma Gezilecek Yerler Pantheon (Kaynak)

Kubbenin çapı 43,3 metredir ve kubbesi, Pantheon adının çağrıştırdığı tüm tanrıların cennetsel alanı gibi görünmek için yaldızlıdır. Günümüzde hala orijinal Roma bronzuyla kaplıdır ve tüm bina için ana ışık kaynağıdır. Pantheon eskiden beri Rönesans döneminde sanatçılara ilham vermek ve İtalyan tarihinde önemli şahsiyetlerin mezarı olmak için kullanılmaktadır.

Panteon Tepesinde daire biçiminde boşluk vardır. İlk başta içerisinde pagan tanrı heykelleri varken, kilise tarafından bu heykeller yok edilmiştir, İçerisine girdiğimiz de bu yapının içinde ne kadar küçük olduğumuzu bir kez daha hissettik ki bizce antik dönemde yapılan binaların temel amacının da bu olduğunu düşünüyoruz.

Rome Pantheon Italy
Roma Gezilecek Yerler Pantheon

Pantheon‘a ulaşım

Pantheon, Piazza della Rotonda’da bulunmaktadır. Aşk çeşmesine çok uzak değildir. Yürüyerek gidilebilir. Kolezyum (Colosseum)’dan da yürüme mesafesi çok uzak değildir. Veya otobüsle ulaşmak istiyorum dersen C3, 40, 46, 62, 63, 64, 70, 81, 87, 116, 119, 492, 628 numaralı otobüsler ya da 8 numaralı tramvay hattı ile yapıya ulaşmak mümkün. Yani aslında doğru bir planlama ile sabah erkenden kalkarak bu muhteşem 3’lüyü gezebilirsiniz. ? sokak aralarındaki pizzacılardan pizza yiyerek bu muhteşem rotayı daha lezzetli hale getirmeye ne dersin?

Roma gezilecek yerler
İSPANYOL MERDİVENLERİ
pIazza De sIpagne

Roma gezilecek yerler nerelerdir sorusuna hemen verilecek mekanlarımız, meydanlarımız oldukça fazla iken sanırız İspanyol merdivenlerini son sıralarda sayabiliriz. Elbette bunun nedenleri var. Öncelikle biz Roma’ya gittiğimizde merdivenler tadilattaydı. Belki de bu nedenle tam anlamıyla merdivenlerin ruhunu yaşayamamış olabiliriz.

Rome Spanish Steps Italy
Roma Gezilecek Yerler İspanyol Merdivenleri

Bir diğer nedeninde ise bizce Roma’nın suçu ? çünkü o kadar gösterişli mimariye sahip ki merdivenler bizce oldukça sönük kalıyor. Yine de haksızlık etmeyelim ve İspanyol merdivenlerinin tarihçesine göz atalım.


İSPANYOL MERDİVENLERİ’nin Tarihçesi

Toplamda 138 basamaktan oluşan İspanyol Merdivenleri, Francesco De Sanctis tarafından 1717 yılında Roma’nın tam ortasında tasarlanıp inşa edilmiştir. İspanyol merdivenleri denmesinin nedeni ise yapıya dönemin İspanyol Büyükelçiliği’nin sponsor olmasına dayanmaktadır. İspanyol Merdivenlerinden çıkıldığında Trinita Dei Menti  kilisesine ulaşıyorsun. Merdivenleri indiğinde ise Piazza Di Spagna (İspanyol Meydanı)’na varıyorsun.

İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı), Roma’nın en hareketli bölümlerinden biri. Adını bölgede yer alan İspanyol Elçiliği’nden alan meydan, gece gündüz hem Romalıların hem de turistlerin en sevdiği yerlerden biridir.

Spanish Steps Italy
Roma Gezilecek Yerler İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri’nin alt kısmına Roma’nın ünlü çeşmelerinden olan kayık şeklindeki Fontana della Barcaccia yer alıyor.  Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Via Condotti de merdivenlerin hemen karşısında yer almaktadır. Bütçen el veriyorsa bu caddede bulunan ünlü markalardan doyasıya alış veriş yapabilirsin.

Roma Gezilecek Yerler - Fontana della Barcaccia
Roma gezilecek yerler – Fontana della Barcaccia

Bu meydanda yapılacak en güzel şey sanırız biraz Roma gezilecek yerler listesine biraz ara vererek dinlenmek için Roma dondurması yemek olabilir. Bizce ambiansı oldukça müsait ?

İspanyol merdivenleri’ne ulaşım

İspanyol Merdivenleri, Piazza di Spagna’da yer almaktadır. İspanyol Merdivenleri’ne  116, 117 ve 119 numaralı otobüsler aracılığı ile rahatlıkla ulaşabilirsin ya da metro ile ulaşmak istersen A hattına binerek Spagna metro durağı üzerinden kısa sürede ve rahatlıkla ulaşılabilirsin.

Roma gezilecek yerler
Aziz Petrus Bazilikası
Basılıca dı San Pıetro

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan’a geldiğinde mutlaka uğraman gereken yapılardan bir tanesi. Oldukça gösterişli mimarisi ile de tüm turistlerin odak noktası halinde. Roma gezilecek yerler listesinin de başlarında geliyor.

Bazilikanın içinde bulunan eserlerin her biri ayrı ayrı birer araştırma konusu.

Rome Basılıca dı San Pıetro Italy
Roma Gezilecek Yerler Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikasının özelliklerine bakacak olursak ;  Aziz Petrus Bazilikası 186 metre uzunluğunda , 46 metre yüksekliğindedir. 136 metre yüksekliğindeki ana kubbe ise  dünyanın en büyük Hristiyanlık Bazilikasıdır ve  Vatikan’ın tam kalbinde bulunur.

Bu devasa boyutlara sahip olan yapı, 60.000 kişilik kapasitesiyle de Hıristiyanlığın en büyük kilisesi.

Daha önceki dönemlerde kilisenin bulunduğu yerde başka yapılar da varmış. Antik Roma döneminde bu bölge, Nero’nun hükümdarlığı sırasında, içerisinde oyun ve spor müsabakalarının yapıldığı arena olarak kullanılmış.

Bazilikanın Yapımında bütün büyük ustaların emeği var

1500’lü yıllarda göreve gelen Papa II. Julius, dönemin başarılı sanatçılarını bir araya getirerek günümüzdeki bazilikanın yapımına başlamış. Yapının ilk çizimi Yüksek Rönesans sanatçılarından Bramante yapmış. Harika mimari özelliklere sahip San Pietro Bazilikası olarak da anılan kilisenin inşasına 1506 yılında başlanmış olmasına rağmen yapımı 1626 yılına kadar, aralarında Michelangelo, Raphael, Donato Bramante, Gian Lorenzo Bernini, Carlo Fontana gibi ünlü isimlerin de olduğu birçok mimarın eşliğinde tamamlanmış.

Rome Basilica di San Pietro
Roma Gezilecek Yerler Aziz Petrus Bazilikası

Bazilikanın en önemli eserleri kuşkusuz Michelangelo’nun ünlü La Pietà’sı. Çarmıha gerilen İsa’nın cansız bedeninin Meryem’in kollarında yattığı bu mermer heykel, hemen bazilikanın girişinde sağdaki ilk şapelde yer alıyor.

Elbette bu eserin dışında başka eserlerde mevcut. La Pieta’nın hemen altında Bernini’nin 1623-1633 yılları arasında yaptığı ünlü “Baldacchino”su bulunuyor. Aziz Petrus’un mezarının tam üstüne inşa edildiği söylenen, 4 kolon ve bir tavandan oluşan Baldacchino’nun her bir kolonu 20 m yüksekliğinde.

Bir diğer hayranlık uyandıran eser ise Rafael Odaları. Sala di Costantino, Stanza di Eliodoro, Stanza della Segnatura ve Stanza dell’incendio del Borgo isimleriyle bilinen bu dört oda, Papa II. Julius’un görevlendirdiği Rafael ve arkadaşları tarafından 1500’lü yılların başlarında tamamlanmış. En ünlüsü ise Atina Okulu ve Kutsal Ayin Üzerine Tartışma fresklerinin yer aldığı Stanza della Segnatura. Roma gezilecek yerler arasında yer alan bazilikayı mutlaka görün. Biz içerisinde gezerken en çok hangi alana şaşırdık bilemiyoruz. Şaşırmaktan yorulmuş bile olabiliriz ?

Aziz Petrus Bazilikası’na giriş nasıldır?

Bazilikaya da giriş elbette ücretli ☹ ve önünde ne yazık ki inanılmaz bir kuyruk oluyor. Elbette beklenilebilir ancak daha gezilecek ve keşfedilecek çok yer var Gezen Yaka dediğini duyar gibiyiz. Bu nedenle sıra beklemeden giriş için bilet almak istersen linke tıklayabilirsin.

Aziz Petrus Bazilikası’na ulaşım

Eğer otobüsle ulaşmak istersen 62, 49, 32, 81, 982, 492 ve 990 No’lu otobüsleri kullanabilirsin. Buradan geçen bir de tramway hatttı mevcut. Numarası ise : 19. Metro ile ulaşım için ise A hattına binip “Ottoviano” metro durağında inmen yeterli.

PIAZZA SAN PIETRO
AZIZ PETRUS MEYDANI

Roma gezilecek yerler listemizde favorilerimiz arasında meydanlarda var. Bizce meydanlarda zaman geçirmeye doyamayacaksın. İşte bizce vakit geçirilecek bir meydan daha: Aziz Petrus Meydanı. Burası dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ın en ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Bazilikası’nın hemen önünde yer alır. Dolayısıyla bazilikayı gezdikten sonra bu meydanda vakit geçirmek isteyeceğinden eminiz.

Rome St Peters Square
Roma Gezilecek Yerler Aziz Petrus Meydanı

Meydan, mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır. Berinini’nin sütunlar dizisini uzaktan bakıldığında sütunlar adeta kollarını açmış biz kucaklayacak gibi değil mi?

Meydanın iki tarafında çok sayıda sütunun dışında, ortasında bir dikilitaş ve 2 adet çeşme var. Soldaki çeşme Bernini, sağdaki çeşme ise Domenico Fontana tarafından yapılmış. Meydanın ortasında yer alan dikilitaşın M.Ö. 1. yüzyıldan kalmış olduğu tahmin ediliyor. Dikilitaşın üzerinde bir çapraz haç yer alıyor. Bu taşın meydana dikilmesi için ise 150 atın ve 47 vinçin yardımına ihtiyaç duyulmuş.

Roma Gezilecek Yerler Aziz Petrus Meydanı

San Pietro meydanı hem turistler için hem de Katolikler için çok önemli. Çünkü Papa her yılbaşında meydanda toplanan halka burada sesleniyor. Her yıl binlerce Katolik ve farklı mezhepten kişi bu meydana ibadet ve Papa’nın mesajlarını dinlemek için geliyor. Papa’nın meydandaki kalabalığa seslenişi sadece yılbaşı akşamı gerçekleşmiyor. Ayrıca eğer konutundaysa her Çarşamba saat 10:30’da kamu ziyaretçilerine hitap ediyor ve Pazar günleri de öğlen vakitlerinde kısa bir konuşma ile meydandaki insanlara sesleniyor. Aslında bu ritüele denk gelerek dinlemek de güzel bir deneyim olabilir. Tabii yeterince zamanın varsa ?

Roma gezilecek yerler
VATİKAN

ROMA GEZİLECEK YERLER-VATİKAN
Roma Gezilecek Yerler Vatikan

Şimdi öyle bir yer düşün ki, burası bir ülke ama ülke içerisinde. Yani bahsedeceğimiz yer ülke içerisinde en küçük ülke olarak geçiyor. Kendine ait bir yönetim sistemi var, kendine ait bir bayrağı var, kendine ait bir radyo istasyonu var ki tüm dünyada 29 dilde yayın yapıyor, televizyon istasyonuna, günlük gazetesine sahip ancak İtalya devletinin tüm haklarından da faydalanabilmekte. Bizce yine Roma gezilecek yerlerin başında geliyor ve Roma gezilecek yerler listesinde yine özel bir ilgiyi hakediyor. Detaylar için buraya tıklayabilirsin.

Roma gezilecek yerler
PIAZZA DEL POPOLO
POPOLO MEYDANI

Roma gezilecek yerler listesinde en keyiflilerinden bir meydan daha. Eğer siz de bizim gibi meydanları ve meydanlarda vakit geçirmeyi seviyorsanız Piazza del Popolo’ya bayılacaksınız.

Piazza del Popolo İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bir meydandır. Modern İtalyanca’da tam anlamıyla “Halk Meydanı” anlamına gelir, fakat tarihsel olarak Latince’de kavak anlamına gelen populus kelimesinden türetilmiş. Bizce Avrupa’nın en güzel meydanlarında birisidir. Meydanın tam ortasında MÖ. 13. Yüzyıl dönemine ait olan ve Roma’nın en büyük obeliski yani dikilitaşı bulunmaktadır. Kuzeyde ise “Trident” denen Santa Maria in Monte Santo ve Santa Maria dei Miracoli ikiz kiliseler yer almaktadır. Dış görünüşleri aslında birebir gibi görünse de iç detaylarında farklılıklar vardır.

Roma Gezilecek Yerler Popolo Meydanı
Roma Gezilecek Yerler Popolo Meydanı (Kaynak)

Bu muhteşem üçlü gerçekten de Roma gezilecek yerler listesinin baş sıralarındadır. Bu üçlünün biraz ilerisinde ise Leonardo Da Vinci müzesi bulunmaktadır. Buraya girdiğimizde açıkçası çok daha fazla bilgi bekliyorduk ancak çok umduğumuzu bulamadık. Sadece en güzel tarafı ikimizde de öğrenci kartları olduğu için yarı müzeye fiyatına girebilmiştik ? öğrenci olan arkadaşlarımıza buradan duyurulur…

Meydanda bulunan çeşme ve kiliselerin Barok tarzda inşa edildiğini de söylemek de fayda var.

En güzel özelliği ise bu meydanın trafiğe kapalı olması. Roma gezilecek yerlerde her ne kadar çok öne çıkmasa da Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Bu meydanda daha çok yeni yıl kutlamaları ve konserler düzenleniyor. Özellikle bu döneme denk getirebilirsin.

Roma gezilecek yerler
VITTORIO EMANUELE II ABİDESİ

Roma gezilecek yerleri sıralarken bizi büyüleyen başka bir anıta geldik. Bu yazının sanırız özeti şu şekilde : ay çok güzel, ay çok bayıldık, ay muhteşem vb ? Sıra geldi Vittorio Emanuele II Abidesine. Burası Venedik Meydanı’nın orda bulunuyor. Aşk Çerşmesi’nden Venedik Meydanı’na  gelirken ara sokaklardan geçiyorsun ve bir anda karşında burasını buluyorsun. Tam anlamıyla muhteşem bir mimarisi var ve bir o kadar da büyük. İnsan ister istemez etkileniyor. Biz Yurt dışı seyahatlerimize gitmeden önce gideceğimiz şehirle ilgili hep araştırma yapıp gideriz. Yine Roma için de benzerini yapmıştık. Fakat ne kadar okursan oku karşında burası gibi bir yer gördüğünde okuduklarının çok az olduğunu düşünüyor insan ☹

Roma Gezilecek Yerler Aziz Petrus Bazilikası
Roma Gezilecek Yerler Vittorio Emanuelle II Abidesi

VITTORIO EMANUELE II ABİDESİ’NİN TARİHÇESİ

Burası 1885-1911 yılları arasında İtalya Birleşik Krallığı’nın ilk Kralı  II. Vittorio Emanuele için yapılmış. Burayı yaparak kendisi onurlandırılmak istenmiş. Sanırım bunu başarmışlar ? 135 metre genişliğinde ve 75 metre yüksekliğindeki binanın en alt katında Risorgimento Müzesi var. Müzenin içinde ise genellikle savaşlarla ilgili eserler ve eski belgeler yer alıyor. Müze ve tarih severler için gitmişken kaçırılmaması gereken bir müze ? Binanın yüksek olması ve arkada tarafındaki asansörlerle çıkılabilmesi nedeniyle Roma’nın çok güzel fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Asansörü kullanmak için cüzi bir ücret talep ediyorlar. Binanın üstünde ise heykeller var. Bunlardan ortadaki heykel Vittorio Emanuele’in heykeli. Çatının iki yanında ise dört adet at heykelinin çektiği bir at arabası ve bu arabanın üstünde yine Vittorio Emanuele kanatlarıyla tasvir edilmiş. Gerçekten çıplak gözle görmek çok güzeldi. Burayı özellikle akşam da görmenizi tavsiye ediyoruz. Işıklandırması muhteşem. Bütün heybetinin yanında bu ışıklandırma ayrı bir hava veriyor gerçekten. Buradan Colosseum’a çok yakın. Yürüyerek yaklaşık 5 dakika. İkisini de hem gündüz hem de gece kesinlikle ziyaret edin ?

VITTORIO EMANUELE II ABİDESİ’NE ULAŞIM

Eğer bu muhteşem yapıyı görmek istiyorsanız ulaşımı da oldukça kolay. Zaten Colosseuma’a da çok yakın. Eğer oteliniz şehrin içindeyse kesinlikle yürüyerek gitmenizi öneriyoruz. Böylece şehrin bir çok saklı kalmış güzelliklerini de keşfedebilirsin ?

Otobüsle ulaşmak isterseniz de 46, 60, 62, 63, 64, 119, 628, 715, 716, 780 numaralı otobüslere binebilir ya da metro ile “Colosseo” durağında inerek buraya ulaşmak mümkün.

ROMA İMPARATORLUĞU’NUN MERKEZİ
ROMA FORUMU

Roma Gezilecek Yerler Roma Forum
İtalya’da Roma’da bulunan Roma Forumu ( Kaynak)

Roma gezilecek yerler listesinde yine başlarda yer alan bir yapı Roma Forumu. Tamamını gezmek yaklaşık 3 saatinizi alıyor. Burada bir karar vermeniz gereken noktaya gelirseniz kesinlikle burayı gezmeyi seçmelisin. Tüm detaylar için yazımızı tıklayabilirsin.

Roma gezilecek yerler
ROMAPASS

ROMAPASS NEDİR? NEDEN ALINMALIDIR?

Roma gezilecek yerler sayılmakla bitmiyor. Ancak her müzeye girmek demek ekstra bütçe demek. Bu nedenle bazı fırsatları iyi araştırmak gerekiyor. Roma pass’da bunlardan biri.

Biz doldukça faydalı bulduk , kendimizde kullandığımız için sana da tavsiye etmek istedik.

Roma Gezilecek yerler listesini tamamlamak için kullanılan bilet Romapass
Roma Gezilecek Yerler RomaPass

Öncelikle 2 seçeneği bulunuyor. 48 saat ve 72 saatlik.

Roma pass kartı ile Roma’da toplu taşımadan rahatlıkla faydalanabilir, harita gibi dökümanlara ücretsiz ulaşabilir, birkaç müzeye ücretsiz ya da indirimli girebilirsiniz.

Hangi saatliği tercih ediyorsanız, kartın onaylandığı andan itibaren geçerli olmaya başlıyor.

Bizce bu kartın en güzel yanlarından biri müze önlerinde oluşan sonsuz kuyruğu hiç beklemeden geçebilmek ? herkes bakarken hoooop diye içeri girmek oldukça zaman kazandırıyor ?

Ek olarak şehirde yer alan bazı restoran ve alışveriş merkezlerinde indirim şansı da yakalayabilirsiniz.

Özellikleri şu şekilde;

 • İlk ziyaret ettiğiniz müzeye veya seçtiğin arkeolojik siteye ücretsiz giriş. 48 saat içinde ziyaret edilen diğer tüm müzelere ve / veya arkeolojik alanlara indirimli imkanı.
 • Toplu taşıma ağına ücretsiz erişim. (burada bazı kısıtlamalar var linkinden kontrol etmeni öneririz)
 • Sergilere, etkinliklere ve diğer işbirliği yapan operatörlere ve işletmelere indirimli bilet imkanı.

ROMAPASS’I NERELERDEN SATIN ALABİLİRSİN?

 • İnternetten alabilirsin.
 • Müzelerden ve Turist İnformation ofislerinden
 • Trenitalia Bilet ofislerinden satın alabilirsin.

İTALYA VE ROMA MUTFAĞI NASILDIR?
ROMA’DA NE YENİR?

İtalya, biz Türklerin aç kalmayacağı tek ülke olabilir. Özellikle Pizzalar, makarnalar bu kadar yaygınken. Ancak sadece makarna ve pizza ile sınırlamak bu mutfağa haksızlık etmek olur. Oldukça zengin bir mutfağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peynir çeşitleri ve şarap çeşitleri , tatlılar ve kabuklu deniz ürünleri açısından da oldukça zengin. Kahve, özellikle de espresso İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçası. Ancak en zengin alan makarnadır. İçine konulan malzemeler ve çeşitlerine göre isimleri farklıdır.

Özellikle satın almak isterseniz çeşitleri arasında karar vermekte çok zorlanacaksınız. Bizce makarna güzel bir hediye seçeneği de olabilir. Biz şekillilerden arkadaşlarımıza da almıştık aldığımız makarnalar şekli itibariyle bizi çok eğlendirmişti ?
İtalyan makarnaları ise seninle paylaşmak isteriz. Özellikle restauranlara gittiğinde veya hediye seçerken  rahatlık olur diye düşünüyoruz.

ROMA’DA HANGİ MAKARNALARI YEMELİ?

Roma'da ne yenir Romada yenmesi gereken makarna çeşitleri
Roma Gezilecek Yerler Makarna Çeşitleri
 • Agnolotti: Ravioli’ye benzer. Et, peynir veya sebze ile doldurulmuş makarna çeşididir.
 • Calciuni: Kızartılmış ravioli
 • Cannelloni: Büyük boru şeklinde et veya peynir ile doldurulmuş hamur yemeği çeşidi
 • Cappellini: Çok ince çubuk makarna.
 • Conchiglie: Deniz kabuğu şeklinde makarna
 • Farfalle: Kelebek veya kurdele şeklinde makarna
 • Fettuccine: Geniş enli çubuk makarna. Semolina unu ve yumurta ile yapılan Fettucine, İtalyan makarna sosları arasından en çok  Ragu alla bolognese ile uyum sağlıyor.
 • Fusilli: Burgu makarna
 • Gnocchi: Patetesli hamurla yapılan yuvarlak şekilli makarnalar
 • Lasagne: Geniş düz ince hamur parçaları genellikle et, peynir ve domatesle pişirilir.
 • Linguine: Fettuccine’den ince spagetti’den kalın makarna çeşidi.
 • Maccheroni: Boru şeklinde makarna
 • Orecchiette: Küçük deniz kabuğu şeklinde makarna (kulak şeklinde). Taze İtalyan makarna çeşitleri arasında ayrı bir yere sahip. Elle yapılan makarnada yumurta kullanılmazken semolini unu yine başrolde.
 • Pappardelle: Geniş uzun çubuk makarna
 • Penne: Kısa düz geniş makarna çeşidi
 • Ravioli: Peynir, et veya sebze ile doldurulmuş makarna
 • Rigatoni : Kısa, geniş makarna çeşidi
 • Spaghetti: İnce uzun çubuk makarna çeşidi
 • Tagliatelle: Uzun, düz makarnalar
 • Tagliolini All’uovo: En ince makarna olan Tagliolini All’uovo, yine semolina unu ve yumurta ile yapılıyor.
 • Tortellini:  İtalyan makarna çeşitleri arasında vazgeçilmez bir klasik olan ve içinde dana eti ile parmesan veya sebze  ile doldurulmuş makarna çeşidi.

ROMA’DA NEREDE YEMELİ?

Biz Roma’da makarna ve Pizzanın adeta dibine vurduk. Her çeşit pizza ve makarnayı denedik desek yalan olmaz. Çok fazla restaurant çeşidi var . Haydi birlikte bakalım nereleri tercih etmişiz

ROMADA NEREDE YENİR
Roma Gezilecek Yerler Roma Lezzetleri
 • Giolitti 19. yüzyıldan bu yana hizmet vermekte olan kafe, Roma’nın en güzel dondurmalarını sunmakla övünüyor ki bizce haksız da değiller.
 • Caffe Sant’Eustachio Bu kez Roma’nın en iyi cappuccino’sunu sunduğunu övünen bir mekan. Damat tadı farklı. Elbette yorumu size bırakıyoruz.
 • Trinity College :  her daim kalabalık pub’ıdır. Alt katında klasik bir bar var, üst katında ise güzel yemekler tadabilirsiniz. Masalar güzel havalarda dışarı çıkartılıyor.
 • Gelateria delle Palma: Geniş dondurma seçenekleriyle Pantheon’un yakınlarında yer alır. Geç saatlere kadar açıktır.
 • La Tazza d’Oro: 1946 yılından bu yana Roma’nın “kahve evi”dir. Roma’nın en iyi kahvesini burada içebileceğinizi iddia eden sadık müdavimleri vardır. Denemesi serbest ?
 • Lilli : Eski bir futbolcunun işlettiği geleneksel restoran, nehir kıyısındaki caddeye yakın bir çıkmaz sokakta bulunur. Gerçek Roma tatları için biçilmiş kaftan
 • Tre Archi : iki Küçük odası olan yerel trattoria, hazır mönülerde klasik Roma tatları sunar.

ROMA’DA YEMEĞE NE KADAR ÖDERSİN?

Aslında bu konu gezgine göre farklılık gösteriyor. Eğer bir restoranda oturalım bir tabak makarna veya pizza yaklaşık olarak 15-20 Eurodan başlıyor. Bir diğer seçenek ise ara sokaklarda bulunan dilim pizza satan yerler. Özellikle gezerken çok acıkınca yaklaşık 1,5-2 Euro vererek atırştırmak ve geziye devam etmek de bizce çok keyifli 🙂

ROMA’DA NEREDE KALINIR?

Evet en önemli konuya geldik. Konaklama konusu. Roma gibi turistik bir yerdeyseniz elbette seçenekleriniz inanılmaz oluyor. Bu tarz konularda belirleyici bütçe olsa da bir diğer önemli konu ise lokasyon. Eğer siz de bizim gibi her yere yürüyerek gidelim diyorsanız Roma şehir merkezinde konaklamak biçilmiş kaftan.

Biz Fontana di trevi ( Aşk çeşmesinin) hemen arkasında yer alan
Cenci Bed & Breakfast otelde kaldık. Biz oldukça memnun kalmıştık.
Trevi Çeşmesi’ne sadece 50 metre, Barberini Metro İstasyonu’na ise yürüyerek 5 dakika uzaklıktaydı. Lokasyon bu nedenle çok çok önemli. Elbette fiyattan sonra 🙂 Yaklaşık olarak 4 gece için şu an 380 Euro gibi bir fiyatı var. Elbette seçenekler ve alternatifler için www.booking.com ’a bakmakta fayda var.

Roma’ya gittiysen veya gitmeyi planlıyorsan bizimle yorumda paylaşır mısın?

Sevgiyle kalın takipte kalın 🙂

Tags : aşk çeşmesicolosseumitalyaKolezyumpantheonRomavaticanvatikan

  4 yorum

  1. süper bir yazı olmuş 1 ay sonra Roma’ya bir sryahat planlıyordum. yardmcı olduğunuz için teşekkürler

  2. Kamp yaptığım yerlerden paylaşım yaptığımda çevrem genellikle hayallerimi yaşıyorsun diyor. Bu aslında ülkemizde klişe bir laftır. Bu lafı ya gezmeyenler ya da gezemeyenler söyler. Bence gerçekten isteyen birisi iyi bir planlama ile bir çok şeyi yapabilir. Siz ise hayalleri yaşama konusunu bir tık öteye taşımışsınız. Planlarınız daim ve devamlı olsun. Durmak yok YOLA DEVAM :)) dogadan1adam dan sevgilerle

   1. Sevgili dogadan1adam
    ne güzel ifade etmişsin. Bizim ilk yola çıkış amacımız aslında senin dediğin gibiydi.
    Bahanelere yer vermeden doğru planlama ile keşfetmek.
    Elbette zorlandığımız zamanlar oluyor ancak keşfetmek en büyük motivasyon kaynağımız. Hem de sınır tanımadan ve neresi olursa olsun 🙂
    Güzel planları hem yaşamak hem de birbirimizin güzel planlarına tanık olmak dileğiyle.
    sevgiler

  Sen Ne Düşünüyorsun?