close
Genel

20 GÜNLÜK KARAVAN ROTASI

20 günlük karavan rotası planlıyorsan, sana harika bir tatil rotası önerisinde bulunuyoruz. İstersen bu rotanın tamamını yapabilirsin. Ve yol üzerinde farklı yerlere uğramak ve anın tadını çıkarmak tamamen sana kalmış. Biz Antalya tarafına iniyorsak mutlaka bu rotayı yapıyoruz. Bu rota hem kültür ve hem deniz tatilini içermektedir.

Ve hazırsan başlayalım…

Ve ayrıca karavan ile ilgili diğer yazılarımıza buradan bakabilirsin.

1- Pamukkale Travertenleri

Pamukkale travertenleri hayatımızda görmek istediğimiz nadir yerlerden biriydi. Sonunda bunu da gerçekleştirmiş olmak çok büyük keyif. Ve hele o yeni oluşan çökeltilere henüz yumuşakken çıplak ayakla basmak.

Peki Pamukkale nerede ve giriş ücretleri nedir gibi ve hap bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Karavan Rota Nerede ?

Pamukkale Travertenleri, Ege Bölgesinde Denizli ilinde bulunmaktadır. Pamukkale ve Denizli Merkez’e 18 kilometre gibi bir mesafede bulunmaktadır.

Pamukkale’ye Nasıl Ulaşırım ?

Şehir merkezinden oldukça kolay. Eğer otobüsle Denizli’ye geliyorsan otogardan hiç çıkmadan Pamukkale minibüslerine binerek kısa bir yolculuğun ardında travertenlere ulaşabilirsin.

Şahsi aracını tercih ediyorsan, Denizli merkezden D585 yolunu ve tabelaları takip etmen yeterli.

Karavan Rota İçin Yola Çıkmışken…

Eğer rotanı Pamukkale Travertenlere çevirdiysen mutlaka Hierapolis Antik Kentini görmeli ve Kleopatra havuzunda mutlaka yüzmelisin.

2- Fethiye – Ölüdeniz

Türkiye’nin en güzel denizi Fethiye – Ölüdeniz. Özellikle 20 günlük karavan rotası yapacaksanız bu özel denizi mutlaka görmeli ve yüzmelisin.

ÖlüDeniz Nerede ?- 20-gunluk-karavan-rotasi


Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Konum olarak ise Teke yarımadası içerisinde yer almaktadır. 20 günlük karavan rotası için ulaşım yönünden incelendiğinde çok kolay gelinebileceğini söyleyebiliriz. Öncelikle Fethiye merkeze gelmeniz gerekiyor. Kısa sürede kumsala ulaşabiliyorsun. Merkez ile mesafesi ise 15 kilometre. Yani araba ile ortalama 10 dakika sürmekte. Merkezden plaja dolmuş da var.

Karavan Rotası ÖlüDeniz’de nerede kalınır ?

Bizim yaptığımız bütün rotalarda kamp alanında kalmamayı tercih ediyoruz. 20 günlük karavan rotası için biz Ölü Deniz’de güzel manzarayı görebildiğimiz tepe yol kenarlarında kalmayı tercih ediyoruz.

Ölüdeniz Plajı’nda denize girmek paralı. Alana girişte bir ücret ödemeniz gerekiyor. Zira burası tabiat parkı statüsünde bir yer. Ücretsiz giriş imkanı da var. Hemen Ölüdeniz’in yanında bulunan alanda kısım ücretsiz girişe sahip. 

3. Kelebekler Vadisi

20 günlük karavan rotası için bir diğer lokasyon ise Kelebekler Vadisi olmalı. Burası efsane mutlaka görmelisin. ÖlüDeniz’e kadar gelmişken bu manzaranın tadını çıkarmadan dönmek olmaz.

KELEBEKLER VADİSİ

Karavan Rotası için Kelebekler Vadisi Nerede?

Burası Babadağ’ın hemen eteklerinde bulunuyor ve çok şükür ki 1. derece sit alanı yani yapılaşma kesinlikle yasak.

Kelebekler Vadisi Ulaşım?

Buraya direk olarak ulaşım bulunmuyor. Ve vadiyi tepeden görebilir ve tekne ile buraya gelebilirsin.

4-Kabak Koyu

20 günlük karavan ve rotası için Fethiye’den biraz daha içeri giriyoruz ve Kabak Koyu’na geçiyoruz. Merkeze 36 km uzaklıkta bulunuyor. Burada gelebilmek için ve önce Kelebekler Vadisi’nin tepeden gördüğün yere ulaşıyor oradan ise dolmuşlarla Kabak Koyu’na iniyorsun.

Bize söylenene göre Kabak Koyu’na inen yok özel arazi olduğu için araçlara da izin vermiyorlar.

20 günlük karavan rotası için burada ve karavanla kalman ne yazık ki mümkün değil. Günlük olarak koyun tadını çıkarabilir ve bungalov seçeneklerini değerlendirebilirsin

5-Kaş

Ve 20 günlük karavan rotası için en sevdiğimiz lokasyonlardan biri ve kesinlikle ve kesinlikle Kaş. Burada çok fazla kamp seçeneği var. Biz yine kampta kalmayı değil kelimenin tam anlamıyla sağda solda kalmayı seviyoruz ayrıca buraya kadar gelmişken tekne turu da yapabilirsin. Tekne turları için bu linke göz atabilirsin.

kaş uzun çarşı 20-gunluk-karavan-rotasi

Karavanını merkezde bulunan ve merkezi olan ( Bi lokma restaurant’ın karşısında) otoparka koyabilirsin.

Tüm gün Kaş’ı gezip burada kalabilirsin. Bir diğer seçenek ise Kaş yarım adasını dolaşarak İnce boğaz ve veya Akça germe tarafında rahatlıkla konaklayabilirsin.

Kaş yeme ve içme diğer tüm önerilerimize bakmak istersen seni bu yazımıza alalım.

6-Xanthos Antik Kenti

20 günlük karavan rotası için kültür konumu da eklemek istedik ki bu lokasyonlardan birisi burası. tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan, dolaşırken büyük zevk alacağınız yerlerden biridir. Tarihçilerin araştırmasına göre şehrin tamamen yandığı ve küllerinden ve yeniden inşa edildiği biliniyor. Antik Kent ve Kalkan Fethiye arasındaki karayolunun 18. Km’si üzerindedir. Eğer bizim gibi gündüz gidersen şapka ve bol su yanına almayı unutma.

Müze kart ile ücretsiz gezebilirsin.

XHANTOS ANTİK KENTİ

7-İnsuyu Mağarası

Sırada farklı bir yere yönlendireceğiz rotamızı ve Burdur’da bulunan İnsuyu Mağarası var. Antalya üzerinden geçtiğimiz için Burdur ve Antalya yolunu takip etmelisin. İçerisindeki sarkıt ve dikitler kireçtaşından meydana gelmiş. Bu sarkıt ve dikitlerin 1 metresi ise yaklaşık 10.000 ile 15.000 yıl arasında oluştuğu tahmin edilmekte ve bu inanılmaz ve mağara içerisinde irili ufaklı 9 göl de bulunmaktadır.

Ve maalesef müze kart geçmemektedir.

İNSUYU MAĞARASI 20-gunluk-karavan-rotasi

8-Salda Gölü

Ve yine Burdur’a kadar gelmişken ve Türkiye’nin Maldivlerini mutlaka görmelisin. Nasa’nın ayakla dahi basılmaması gerekir dediği yere ve şu an tesisler yapmış olsak da en kısa sürede burayı mutlaka görmelisin. Dolayısı ile detaylar ve için yazımıza göz de atabilirsin.

salsa gölü kamp yapılır mı? 20-gunluk-karavan-rotasi

Ve farz edelim ki yeni kamp yapmaya başladıysan ve öneriye ihtiyacın varsa buradaki önerilerimize göz atabilirsin. Tık tık

Tags : KARAVAN ROTA ÖNERİSİKARAVAN ROTASIKARAVANLA AKDENİZ ROTASI

    Sen Ne Düşünüyorsun?