close
İtalya

Kolezyum – Colosseum Roma’nın Arenası

kolzeyum colosseum
Roma Gezilecek Yerler -Kolezyum

Kolezyum – Colosseum işte bizim aşık olduğumuz bir mimari daha. Kesinlikle Roma gezilecek yerlerin başında geliyor. Yolun sonunda karşımızda tüm heybetiyle ilk defa gördüğümüzde gözlerimiz dolmuştu. Tüm güzelliği ve yıllara meydan okuyan ihtişamı ile işte karşımızdaydı. Kolezyum , Roma’nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatro. Anlamı ise çok büyük demek. Gerçekten de karşında gördüğünde heybetine inanamayacaksın.

70 yılında imparator Vespanianus tarafından başlatılan inşaat, 82 yılında Titus tarafından bitirilmiştir.

Kolezyum – Colosseum’un
Muhteşem Tasarımı

kolezyumun içi
Roma Gezilecek Yerler -Kolezyum Mimarisi

Amfitiyatro, çevresi 527 metre olan bir elips şeklindedir. 4 katlı olan yapının yüksekliği 50 metredir. En alt katı yerden 4 metre yüksektir. Yapının, imparator için ayrılan ve diğerlerinden daha geniş olan dört ana giriş haricinde 80 adet girişi vardır. Colosseum yaklaşık olarak 55.000 kişi alabiliyordu. Buradaki gladyatör dövüşleri olurken çıkan desibel rekorunu düşünebiliyor musun? Girişler ise bu kalabalığı 5 dakikada boşaltabilecek şekilde tasarlanmıştır. İçerisi üç ana kısma ayrılmıştır. Bunlar; arena, podyum ve mahzen kısımlarıdır.

Roma Gezilecek Yerler-Kolezyum
Roma Gezilecek Yerler-Kolezyum

Bu dev eser tarihte en çok gladyatör savaşlarına sahne olmuş ve bu savaşlarla ünlenmişti. Daha da enteresanı sadece erkek değil kadın gladyatörlerin de burada savaşıyordu. Tüm savaşlar birbiri ardına ve bir gün de gerçekleşiyordu. Ve yer o kadar çok kana bulanıyordu ki temizlemek mümkün olmadığı için üzerine sürekli kum atıyorlardı. Gerçekten tarihin kanlı sayfalarının burada yazılmış olmasına şaşırmıyoruz. Bu gladyatör oyunları Hristiyanlığa geçildikten sonra bir süre daha devam etmiş ve aşamalı olarak sonlanmış .

Roma’nın Dev Arenası sadece gladyatör dövüşleri gibi saldırgan oyunlara ev sahipliği yapmadı. İdamlar, tiyatro oyunları ve çeşitli gösteriler, zaman zaman da kutlamalara tanık oldu.

Kolezyum – Colosseum’un dışı kadar içi de çok etkileyici

kolezyum mimari
Roma Gezilecek Yerler -Kolezyum Mimarisi

Yapının dış kısmında sayısız kemerler ve bu kemerlerin bazılarında da içeriye doğru devam eden koridorlar bulunuyor. Üst katlardaki kemerlerin hepsinde gladyatör figürleri bulunuyor.

Resimlerde genelde mimarini hep dışını görüyoruz ama içi de dışı da kadar gösterişli ve dönemi yansıtıyor. İçerde tahta bir yer kaplamanın üzerine kurulmuş bir sürü oda ve pasajlar bulunuyor. Burada gladyatörler ve hayvanlar şov öncesinde bekletiliyordu. Gerçekten inanılmaz bir zihnin eseri.

Daha da enteresan olanı ise izleyicilerin oturma düzeni. Kolezyum’daki izleyicilerin yerleri sosyal statülere göre değişiyordu. İşçi sınıfı ve halk arenaya en uzak yer olan en tepelerde otururken, Senato üyeleri ve diğer önemli insanlar sahneye en yakın yerlerde oturuyordu.

Colosseum, 19. yüzyıla kadar dünyanın en büyük anfitiyatrosu idi. Günümüzde bile modern stadyumların mimarileri ondan ilham alınarak tasarlanıyor.

Kolezyum’a ulaşım bilgileri

Bu muhteşem yapı Roma Forumu Piazza del Colosseo’nun tam kalbinde bulunuyor. Metro ile ulaşımda B hattına binmen yeterli.

Roma'nın dev arenası kolezyum ( colosseum)
Roma Gezilecek Yerler – Kolezyum

Kolezyum’a Giriş bilgileri

Bu güzelliği görmek için dünyanın tüm yerinden turistler buraya geliyor ve girişte oldukça fazla sıra oluyor ☹ Biz gittiğimizde sırada belki 500 kişiden fazla insan vardı ☹ Romapass ile biz sıra beklemeden girdik, eğer normal bilet alıp girmeye çalışsaydık en az 2 saat beklerdik. Detaylarına linkten bakabilirsin. RomaPass ile ilgili deyatları öğrenmek istersen Roma gezilecek yerler Listesi yazımıza bakabilirsin. Romapass olduka iyi bir fırsat.Üstelik bu bileti aldığında 2 müzeye de ücretsiz girebiliyorsun. Ama en güzeli  sıra beklememek ?

Roma ile daha fazla bilgi edinmek istiyorsan Roma Gezilecek Yerler yazımıza buraya tıklayarak

Ayrıca Vatikan ile ilgili bilgi almak için ise buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsin 🙂

Roma ve Kolezyum (Colosseum) ile ilgili sen ne düşüyorsun? Yorumlarını okumak için sabırsızlanıyoruz.

Sevgiyle kalın, takipte kalın 🙂

Tags : colosseumitalyaKolezyumRoma

  2 yorum

  1. Gidecek olan herkese sizin yazılarınızı önereceğim?harika detaylar ve rahat bir gezi için güzel ipuçları var..ben yazılarınızı okuyarak gitmiş olmayı isterdim ? colosseum büyüleyici bir tarihin baş aktörü olarak Roma’da gezilecek yerlerin en başında yer alıyor bana göre ? emeğinize sağlık diyorum, mutlu kalın ?

   1. Sevgili Esra Merhaba
    Öncelikle güzel yorumların için çok çok teşekkür ederiz.

    hem gezmeyi hem de paylaşmayı çok seviyoruz. Sanırız bu okuyanlara da geçiyor.
    Roma’ya gelirsek bizim için yeri hep ayrı. Umarız tekrar gidebiliriz.

    sevgiler 🙂

  Sen Ne Düşünüyorsun?