close
Hollanda

Amsterdam Gezilecek Yerler & Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam kimileri için günah şehri. Bazıları için müze cenneti. Ama bizce barındırdığı farklılıklar neticesinde mutlaka gidilip görülmesi, keşfedilmesi gereken bir şehir. Sınırlar her zaman sana bağlı. İstersen uçları deneyebilirsin. Bizde anılarımızı ve önerilerimizi Amsterdam’da Gezilecek Yerler & Amsterdam Rehberi adlı bu yazımızda topladık.

Neler yapabilirsin bir bakalım?

Amsterdam SchIphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Size öncelikle Amsterdam’da Gezilecek Yerler & Amsterdam Rehberi yazımıda şehir merkezine nasıl gidiliri anlatmak istedik. Amsterdam’a uçağınız Schiphol Havalimanı’na iniş yapıyor. Bu havalimanını yılda 260 farklı noktadan 48 milyon kişi kullanıyor. Havalimanının şehir merkezine yaklaşık uzaklığı ise 20 km’dir.  Havalimanına indikten sonra şehir merkezine 3 farklı şekilde şehir merkezine ulaşabilirsin.

Amsterdam SchIphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüsle Ulaşım

Havalimanındaki B9 peronundan her 15 dakikada bir kalkan 397 numaralı Airport Express ile 30 dakika içinde şehir merkezine ulaşabiliyorsun. Bilet fiyatı ise tek yön için 5 Euro. İstersen bu bileti online olarak da satın alabilirsin.

Amsterdam SchIphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım

Havalimanın çıkışındaki taksi durağını kullanarak da şehir merkezine gidebilirsin ancak trafikten dolayı bu yolculuk gereğinden uzun ve neredeyse 1,5 saat sürebiliyor. Gideceğin yere bağlı olarak ta taksiye 40-60 Euro ödemek durumunda kalabilirsin. Biz taksi seçeneğini önermiyoruz ?

Amsterdam SchIphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Trenle ulaşım

Havalimanından şehir merkezine giden birçok tren seçeneği mevcut. İndiğinde sana uygun olan lokasyona göre şehir merkezi, Dünya Ticaret Merkezi ve Konferans merkezine giden trenlerden birini seçebilirsin. Havalimanının içinde bulunan sarı bilet makinalarından biletini alabilirsin. Bu makinalar uluslararası kredi kartlarını da kabul ediyor ayrıca bilet ofisine de uğrayarak Amsterdam Travel Ticket  alarak hem havalimanı şehir merkezi yolculuğunu gerçekleştirebilir hem de şehir içindeki toplu taşımaları ücretsiz olarak kullanabilirsin. Amsterdam Travel Ticket adresini de sizin için ekledik ?

Amsterdam’a Avrupa’dan Trenle Ulaşım

Amsterdam Centraal Tren İstasyonu şehrin tam merkezinde ve trenle farklı bir şehirden buraya gelmek çok kolay. Biz Brüksel’den trenle gelmiştik. Brüksel ile ilgili yazımızı da buradan ulaşabilirsin.

Ayrıca Avrupa’nın bir çok şehrinden buraya gelen tren mevcut. Özellikle King’s Day’de Amstredam’a gelen trenlerin içi tam bir karnaval alanına dönüşüyor ? King’s Day’de Amsterdam’ın nasıl olduğunu merak ediyorsan bu yazımızı da okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Rotana göre Amsterdam’a gelmek için kesinlikle treni tavsiye ediyoruz. Biz Brüksel’den gelirken çok keyifli bir yolculuk geçirdik.

I Amsterdam Cıty Card

Amsterdam’da Gezilecek Yerler & Amsterdam Rehberi yazımıza hayat kurtaran I Amsterdam City Card ile devam etmek istedik. Bu kart ile şehirde ücretsiz toplu taşıma araçlarını kullanabiliyor, ücret ödemeden özel kanal turlarına katılabiliyor ve 60 adet müzeye ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Eğer bir çok müzeye gitmek istiyorsanız kesinlikle almanızı tavsiye ederiz. Onun dışında şehir içinde zaten toplu taşıma araçlarını kullanmaya gerek kalmıyor. Aşağıdaki linkten daha detaylı bilgileri de alabilirsiniz:

Amsterdam’da Kalınacak Yerler ve Fiyatlar

Bize göre Amsterdam’da kalınacak yer kesinlikle şehrin merkezinde olmalı. Hiçbir ulaşım aracına bağlı kalmadan şehri doyasıya yaşayabiliyorsunuz.  Seçenekler her şeyde olduğu gibi Amsterdam’da kalınacak yerlerde de yine sınırsız. İlk başta klasik konaklama yöntemi olan otellerle başlayalım. Bu konuda şehir merkezi sana oldukça fazla imkan sunuyor. Otel seçimin bize göre Dam meydanı ile Rijksmuseum arasındaki bölgede  olmalı. Bu sayede bütün şehri yürüyerek çok rahat bir şekilde gezebilirsin. Biz seyahatimizde Hotel DesArts’da kaldık. Oldukça güler yüzlü ve misafirperver çalışanları vardı. King’sday’de gittiğimiz için biraz daha fazla ücret ödemek zorunda kaldık ancak hem kahvaltısı hem bulunduğu konum hem de konfor olarak bizi oldukça mutlu etti.  Güncel fiyatları kontrol ettiğimizde 2 kişi bir gece kahvaltı dahil 100 Euro’dan başlayan fiyatları var. Elbette fiyatlar gideceğin tarihe ve döneme göre farklılık gösterebiliyor. Bütçene göre Booking’ten ve Hotels’den daha çok seçeneğe bakabilirsin.

Ancak Amsterdam’da Gezilecek Yerler & Amsterdam Rehberi yazımızda biz size farklı bir seçenek daha sunmak istedik: House Boat?

Amsterdam'da Gezilecek Yerler - House Boat bot evlerde de konaklayabilirsin.
Amsterdam’da Gezilecek Yerler – House Boat
Fotoğraf Kaynağı: House Boat Rental

Amsterdam’ın kanallarında yüzen evler olarak adlandırılan otelleler mevcut. Nispeten büyük botlardan oluşan bu evlerde kalabilir farklı bir tecrübe yaşayabilirsin. Bizce çok eğlenceli. Bir daha gittiğimizde kesinlikle deneyeceğiz. Ücretleri ise 2 kişi gecelik 125 – 250 Euro arasında değişiyor.

Sizin için birkaç tanesini sıralamak istedik:

Rent House Boats

Book a House Boat

Blue Wave House Boat

Amsterdam City Mundo

Amsterdam'da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi - House Boat
Amsterdam’da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi – House Boat

Amsterdam Gezilecek Yerler
Amsterdam Müzeleri

Amsterdam’da çanta müzesinden, fotoğraf müzesine, arkeoloji müzesinden seks müzesine kadar birbirinden farklı alternatifler mevcut. Eğer turunda fazlaca müze gezmek istiyorum diyorsan,

I Amsterdam City Card bütçeyi korumak adına iyi bir seçenek olacaktır.Aşağıda bazı dikkat çekici müzeleri yazdık ancak o kadar çok ki hangisini yazsak diğerinin hatırı kalır ?

Van Gogh Müzesi Amsterdam

Resmin dehası. Ancak her büyük sanatçı gibi öldüğünde değeri anlaşılıyor. Eserlerini yakından görmek istersen bu müzeyi ziyaret edebilirsin. İçerisinde 1465 eser var. Resme ve özellikle Van Gogh’a merakı olan binlerce kişi kuyrukta olabilir. Bunu düşünerek erkenden gitmekte fayda var ?

RIjksmuseum Amsterdam

Müzede Hollanda tarihinin en bilinen eserleri sergileniyor. 800 yıllık bir tarihin içinde buluyorsunuz kendinizi. Sadece resimler değil aynı zamanda heykeller, arkeolojik eserler, kıyafetler, Asya sanatı, baskılar, Hollanda deniz tarihine ait eserler ve diğer birçok kültürel açıdan önemli nesneler de sergileniyor.Rotanıza kesinlikle eklemenizi öneriyoruz ?

HERMITAGE Amsterdam

Resme ve sanata ilgisi olan herkesin kesinlikle uğraması gereken bir müze daha. Sanırım Amsterdamda resim ve sanata doyuyor insan ?

HEINEKEN EXPERIENCE Amsterdam

Amsterdam’da Gezilecek Yerler yazımızın olmazsa olmazlarından bir tanesi Heineken Experience. Amsterdam her zaman bira severlerin popüler mekanı olmuş. Heineken ise en sevilen biralarından. İlk  zamanlar bira fabrikası olan bu mekan ise sonrasında müze olarak hayatına devam etme kararı almış. Ancak burası sıradan bir müzeden biraz farklı. Burası tam bir deneyim müzesi. Müzede yer alan tadım barı, mini bira fabrikası ve şahane yük beygirlerinin görülebileceği ahır gezisi Heineken Experience’in en dikkat çekici noktalarından birkaçı. Geniş bakır fıçıları ile eski fabrika binaları da tura dâhildir. Ödediğiniz fiyat ile bira da içebiliyorsunuz. Eğer biraz daha bedava bira içmek istersen, kuponumu kaybettim diyerek nazikçe tekrar kupon isteyebilirsin. Seve seve veriyorlar ?

Anne Frank’in Evi Amsterdam

1929 doğumlu Anne Frank Adolf Hitler’in iktidara gelmesinden sonra ailesi ile birlikte Almanya’dan Amsterdam’a taşınan bir genç kız. 1942 yılında Almanlar’ın, Hollanda Yahudileri’nin peşine düşmesiyle birlikte Frank ve Van PelsAileleri’ni oluşturan 8 kişi Anne Frank’ın babasının iş yeri olan binanın üst katlarında küçücük bir alanda gizlenmeye başlıyorlar.Müze olarak hizmet veren, Anne Frank’ın Evi. Burayı bu kadar ünlü yapan ise 2. Dünya Savaşı sırasında ölen 100 bin Hollanda Yahudi’sinden biri olan genç kız Anne Frank’ın toplama kamplarına götürülmeden önce ailesi ile birlikte 25 ay boyunca bu evde saklanması ve savaş sonrasında kitap olarak basılan ünlü günlüklerini burada yazmış olması. En etkileyici ve hüzünlü müzelerden biri olduğunu ve ziyareti ortalama 2 saat sürdüğünü belirtmeliyiz.

Nemo Bilim Müzesi Amsterdam

Burası daha çok çocuklara yönelik. Zaten girişine geldiğinizde sıradakilerin neredeyse hepsi çocuklu ailelerdi. Biz içinden daha çok binasına hayran kaldık. Gemi şeklinde olan binası hakikaten çok ihtişamlı duruyor.

Amsterdam'da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi - 
Nemo Bilim Müzesi
Amsterdam’da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi –
Nemo Bilim Müzesi

Venustempel Sex Müzesi Amsterdam

Biz normal müzelerden farklı bir müze deneyimi yaşamak istedik ve seks müzesine gittik. Gerçekten de farklıydı ?Burası daha önce gördüğümüz müzelere elbette benzemiyor. Amsterdam’ın merkezinde bulunuyor ve Dünya’nın ilk ve en eski seks müzesi .Içinde çok farklı resim ve obje mevcut. Daha da ilginci bunlar 17. yy beri koleksiyonerler tarafından toplanmış.

KING’S DAY‘e KATILIN
Kral Günü

Amsterdam'da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi - King's Dayi kutlarken
Amsterdam’da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi – King’s Day

Amsterdam’ın en özel günü ve festival zamanı. Eğer Amsterdam’a seyahat planların var ise mutlaka ama mutlaka bu döneme denk getir.  Karşılaştığın renklere ve eğleneceklere inanamayacaksın. Bu konu hakkında detaylı bilgi için buradan yazımıza sizi davet ediyoruz 🙂

Amsterdam’da Kanal Turu Kesinlikle Yapın

Amsterdam'da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi - Amsterdam Kanal Turu yaparken
Amsterdam’da Gezilecek Yerler ve Amsterdam Rehberi – Amsterdam Kanal Turu

Amsterdam, tıpkı Venedik gibi kanallarla birbirine bağlı. Tam olarak 165 kanal ve kanalları bağlayan köprüler var ve bu kanalların bağlantı noktalarında birbirinden farklı tur şirketleri geziler düzenliyor. Elbette bu kadar çok kanal olunca farklı seçeneklerde oluyor. İsteyene uzun tur, isteyene kısa tur imkânı sunuyorlar. Kimi firmalar üstü açık ve nispeten daha küçük teknelerle tur imkanı sunarken kimileri büyük ve üstü kapalı teknelerle turlarını geçekleştiriyorlar. Her bir tekne türünün kendine özgü artıları ve eksileri var.  Küçük tekne tercih edersen aralardaki dar kanallara da girme şansını yakalıyorsun fakat şehrin çevresindeki büyük kanalı bu teknelerle geçemiyorsun. Eğer büyük teknelerle yapılan turları tercih edersen de şehrin o dar kanallarında ilerleme imkanın olmuyor ve belli bir rota ile ilerliyorlar. Bunlarında dışında özel olarak ta tekne kiralayabilir ve tamamen sana özel bir tur gerçekleştirme imkanın var.  Biz gittiğimizde yağmur olduğu için üstü kapalı ve büyük bir tekne tercih ettik ancak hava daha güzel olsaydı mutlaka küçük ve üstü açık olanı tercih ederdik. Bir önceki gün küçük teknelerde müzikle birlikte dans ederek gezen insanları görmüştük ?

Tekne turlarının dışında akşamları bazı tur firmaları tekneleri restauranta çevirip akşam yemeğini kanallarda tur atarken yeme imkanını da sana sunuyorlar. Biz bu seçeneği yapmadık fakat çok romantik duruyordu ?

Kanallarda tur yapan birkaç şirketin isimlerini ve linklerini senin için yazdık. Bu firmalardan online olarak rezervasyon yapma seçeneğinde mevcut. Eğer yabancı dil konusunda problem yaşıyorsan bazılarının Türkçe rehber seçeneği de mevcut.

Ayrıca şehir içindeki kalkış noktalarıyla ilgili de bir harita ekliyoruz ?

RED LIGHT DISTRICT’İ Hem Gece Hem Gündüz Gezin

Red Light District, Amsterdam denilince akla ilk gelen yerlerden birisi ve burası ile ilgili binlerce şey duyduğunuza ve okuduğunuza eminiz. Emin olun bazıları kesinlikle doğru ? Biz de Amsterdam’da Gezilecek Yerler & Öneriler yazımıza eklemeden geçmeyelim dedik 🙂

Amsterdam'da Gezilecek Yerler & Amsterdam Rehberi - Red Light District 'te sus işareti yaparken
Amsterdam’da Gezilecek Yerler & Amsterdam Rehberi – Red Light District

Gecesi ve gündüzü bambaşka. Gündüz gezdiğinizde oldukça sakin ve huzurlu olan bu yerin gece dönüşümüne çok şaşıracaksınız. Efsanelerde de anlatıldığı gibi Red Light’daki kadınların camekan arkasında oldukları bir gerçek. Bazı vitrinlerde kırmızı ışık varken bazıları ise mavi. Mavi olanlar trans anlamına geliyor. Burada fotoğraf çekilmesi ise kesinlikle yasak. Eğer çekmeye kalkarsanız çok sinirleniyor ve polis çağırabiliyorlar. Bu konuda özellikle uyarmak istedik ?

Bütün bu mekanların tam içindeyse bir sürü kafe ve restaurant var. Gerçekten ilginç ve güzel bir yer ?

Amsterdam’ın En Güzel ve En Küçük Kafesine Uğrayın

Amsterdam'da Gezilecek Yerler & Amsterdam Rehberi - Cafe de docter bara yukardan bakış
Evet Avizelerin Tozları Hiç Bir Zaman Temizlenmiyormuş 🙂

İsmi  Cafe de Dokter. İlk açıldığı 1798 yılında Binnengasthuis hastanesindeki doktorların buraya gelmesinden dolayı bu ismi almış ve evet gerçekten çok küçük. Sadece ve sadece 18 m2. Ancak ambiansına biz bayıldık. Kendi biralarını ve ev viskilerini üretip satıyorlar. İçeride çalışan ise barın sahibi bir amcamız. Tek başına hem içkileri hazırlıyor hem DJ’lik yapıyor hem de gelenlerle gece boyunca sohbet ediyor ? Biz gerçekten çok ama çok sevdik. Şehir turundan sonra akşam jazz müzik eşliğinde içeceklerinizi  yudumlamak isterseniz bizce doğru adres. Keşke tekrar gidebilsek ?

Amsterdam’da Bisiklet Kiralama ve Amsterdam’da Bisiklet Turu

Amterdam'da Gezilecek Yerler - Bisikletler
Amterdam’da Gezilecek Yerler – Bisiklet Turu
Fotoğraf Kaynağı: Amsterdam City Tours

Ve evet bisiklet. Amsterdam’da gezmek denince akla ilk gelen yollardan birisi bisiklet. Dünya’da bisiklet kullanımın en yaygın olduğu ilk şehir Amsterdam bir diğeri ise Kopenhag. Amsterdam’ın listede birinci gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi ise Amsterdam’ın olabildiğince düz olması ve bisiklet ile ulaşıma yeterli yatırımın yapılmış olması. Bu nedenle de bisiklet kültürü çok gelişmiş. Hatta Amsterdam Bisikleti diye bir modeli bile var. Günün her saati bisikletle bir yerden bir yere giden binlerce insan görebiliyorsunuz. Kimi sabahları işine gidiyor, kimi taşıması gereken yükleri kargo bisiklet ile taşıyor kimi ise hazırlanmış ve akşam arkadaşlarıyla buluşmaya gidiyor. Otelimizde resepsiyondaki arkadaşlara neden bisiklet diye soruduğumuzda şehir içinde bir yerden bir yere gitmenin en hızlı yolunun bisiklet olduğunu ve bu nedenle herkesin bisikleti tercih ettiğini söylemişlerdi. Biraz beklediğimizden farklı bir cevap almıştık ? Ayrıca Amsterdam’daki bisikletçileri gezerseniz eğer binlerce farklı aksesuar seçeneklerini de göreceksiniz. Biz iki bisiklet sever kendimizi bu dükkânlardan dışarıya zor atmıştık ?

Amterdam'da Gezilecek Yerler - Bisikletler
Amsterdam Gezilecek Yerler- Bisiklet Kiralama
Fotoğraf Kaynağı: Eurocheapo

Bisikletlerin şehri ele geçirmesi çok güzel fakat dikkat edilmesi gereken çok nokta var. Bunlardan bir tanesi bisiklet yolunda bisikletlilerin çok hızlı gitmesi. Dolayısıyla yaya olarak şehrin içinde gezerken bisiklet yollarına çok dikkat edin. Yanlışlıkla bisiklet yoluna girmemenizi tavsiye ederiz. Hem size çok kızıyorlar hem de bisiklet altında ezilmenizi istemeyiz ?

İkinci ise turistler. Bisiklet kullanmayı bilmeyeni mi dersiniz, bisikletle yaya yolundan gideni mi dersiniz. Bu konuyla ilgili bir tavsiyemiz ne yazık ki yok ? Siz en iyisi attığınız her adıma dikkat edin ?

Amsterdam’da Bisiklet Kiralama

Öncelikle şehrin neredeyse her noktasında bisiklet kiralama yerleri mevcut. Kiralama yapan firmaların ise her birinin kendine özgü bir rengi var ve kiraladığını bisikletler bu renklerde oluyor ? Bu renkli şehrin bisikletleri bile rengarenk. Bizim size tavsiyemiz en çok sevdiğiniz renge sahip firmayı seçin ?

Amterdam'da Gezilecek Yerler - Bisikletler
Amsterdam’da Gezilecek Yerler – Bisikletler Gerçekten Şehre Çok Yakışıyor
Fotoğraf Kaynağı: Iamexpat

Ayrıca bisiklet kiralarken kesinlikle fren sistemini sormayı unutmayın. Çünkü Amsterdam’da genellikle bizim alışkın olmadığımız türde pedalı geriye çevirince fren yapan bisikletler mevcut. Türkiye’deki gibi gidondan elinizle fren kolunu çekerek fren yapmak isterseniz bu bisikletlerin hem sayısı az hem de kiralama fiyatları diğerlerinden daha yüksek ☹Ayak freni olanlar günlük 10-15 Euro iken el freni olanlar 15 Euro’dan başlıyorlar.

Sizin için birkaç firmayı aşağıda sıraladık:

Bu şirketler ayrıca gruplara bisiklet turları da yapıyor. 2 saatten başlayıp gün boyu süren turları mevcut. Karışık bir grup ile şehri gezebiliyor ve aslında şehrin biraz dışında da olan yerleri görme şansınız olabiliyor. Bu turlarla ilgili küçük bir uyarımız olacak; akşam kas ağrılarına dikkat ?

Amsterdam’da Gezilecek Yerler – Kanallar ve Bisiklet

Amsterdam ‘da Alışveriş Yapılacak Yerler

Büyük şehirler gibi burası da alışveriş cenneti. Ancak biz en sevdiklerimizi senin için derledik.

Amsterdam 9. Cadde

Burası şehrin merkezinde ve hatta kalbinde. Leidsestraat ve Jordaan bölgesi arasındaki ana kanalların kesişim yerinde. Birbirinden farklı butiklere hayran kalacaksın. Ancak güzel oldukları kadar pahalılar. Biz sadece bakmakla yetindik.

Amsterdam De BIjenkorf

Burası Amsterdam’ın en çok bilinen AVM’si. Tarihi binasıyla da gerçekten dikkat çekici. Dam Meydanının hemen arkasında kalıyor. Mutlaka gezin

Amsterdam The HaarlemmerdIjk

The Haarlemmerdijk uzun ve oldukça popüler bir alışveriş caddesi. Aradığın her şeyi burada bulabiliyorsun. Hatta ikinci el dükkanlar bizim oldukça ilgimizi çekti.

Bu caddeleri gezerken I Amstardam yazılı magnet, valiz etiketi almayı ihmal etmeyin.

Peynir Satın Alın

Peynir sever misin bilmiyoruz ama Amsterdam’a geldiğinde mutlaka peynircilere uğramalısınız. Yukarıda saydığımız caddelerde oldukça fazla peynirci mevcut. İstediğiniz birini seçin ve tadıma başlayın.

İnanamayacağın kadar çok çeşit ve lezzet sizi bekliyor olacak. İstediğin kadar deneyebilirsiniz. Üstelik ücretsiz:) Beğendiğiniz mutlaka  olacaktır satın almadan dönmeyin ? biz kararsız kalıp birkaç seçenek almaktan kendimizi alıkoyamadık.

Amsterdam Yel Değirmenleri Keşfine Çıkın

Amsterdam’a geldiysen, Hollanda’nın meşhur yel değirmenlerini yakından göreceğin ZaanseSchans’a uğramadan geri dönmek olmaz ki Hollanda’da 10 binin üzerinde yel değirmeni mevcut. Zaten bir saatten daha kısa sürede sadece bir vasıta ile ZaanseSchans’a gelebileceğini düşünüldüğünde bu fırsatı kaçırmak istemeyeceksin. Eğer ilgin varsa elbette otobüs ile de gidebilirsin ama bizce sadece bisiklet kiralaman yeterli. Süre biraz daha uzayabilir ama göreceğin manzara da tam bir görsel şov. Bu arada otobüsle gideceksen, Centraal Tran İstasyonu’dan ücretsiz karşıa geçiren botlara binmeli ve indiğin yerdeki otobüs durağından otobüse binmelisin.

I Amsterdam Yazısı Önünde Fotoğraf Çekilin

 Amsterdam'da Gezilecek Yerler - I amsterdam yazısının önünde poz verdik.
Amsterdam’da Gezilecek Yerler – I amsterdam

Elbette buralara kadar gelmişken bu klişeyi yapmadan dönmek olmaz. Rijksmuseum’un olduğu yerde, insanın boyunu geçen harflerle yazılı olan cümle. Amsterdam’ı ziyaret edenlerin favori fotoğraf çektirme mekanlarından biri. Her zaman boş bulmak imkansız. Ancak biraz erken saatlerde gidebilirsen yakalayabilirsin.Burada insanların fotoğraf çekilmek için birbirini beklemesi oldukça hoş davranışlar arasında…

Voldelpark ve Çiçek Pazarını Dolaşın

Museumplein bölgesinin yakınında, şehrin tam ortasında yer alan Vondelpark Amsterdam gezilecek yerler arasında en huzur veren yer ve parkların da en güzeli. Her yaştan insanı gezerken, bisiklet kullanırken, spor yaparken görebiliyorsun. Sanki şehirde değilmişsin gibi bir atmosfer hakim.

Hollanda denince akla bir de lale geliyor elbet. Instagram fotoğraflarında gördüğün  lale bahçeleri görmeyi hayal etmeyin tabi. Burada buket buket laleler, lale soğanları, magnetler, klampen ve diğer Hollanda’ya dair hediyelik eşyaları bulabilmen mümkün.

Sevgiyle Kalın

Takip için @gezenyaka

Tags : amsterdamAvrupagezihollandared light

  2 yorum

  1. Amsterdam tavsiyeleriniz ve gezi notlarınız harika.Tebrik ediyorum.Tavsiyeleriniz arasında yer alan maddelerin çoğunu gerçekleştirmeme rağmen tabiki festival havasını da yaşamak isterim.Yazılarınızın devamını zevkle okuyacağıma eminim.Yolunuz açık olsun:) @gezgin_kedi9 dan sevgilerle..

   1. Sevgili Esra
    güzel yorumların bizi çok mutlu etti. zaman ayırıp yorum yaptığın için çok teşekkürler
    bizim de öğrenecek ve keşfedecek bir dünya yolumuz var. dünya çok büyük ve keşfedilmeyi bekliyor 🙂
    senin de deneyimlerini takip etmek çok keyifli 🙂

    Eğer Kral gününe gidersen duygularını ve anılarını bizimle de mutlaka paylaş.

    sevgiyle kal

  Sen Ne Düşünüyorsun?