close
Fransa

MARSİLYA GEZİ REHBERİ

Marsilya Gezi Rehberi

MARSİLYA GEZİ REHBERİ listemize başlamadan önce genel olarak Marsilya hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Fransa‘nın en büyük ve önemli liman kentlerinden biridir. MARSİLYA GEZİ REHBERİ açısından da oldukça zengin alternatif var. Hem ülkemize yakınlığı hem de liman şehri olmasından dolayı hem seçenek bol hem de kısa zamanda MARSİLYA GEZİ REHBERİ listesini tamamlayabilirsiniz 🙂

2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını da alan şehir; etkileyici müzeleri, yıl boyu güneş alan sahilleri, leziz deniz ürünleri, sahil kasabaları ile özellikle kısa süreli yurt dışı tatil yapmak isteyenler için de bizce güzel bir seçenek.

MARSİLYA NEREDEDİR?

MARSİLYA GEZİ REHBERİ geçmeden önce Marsilya, Fransa’nın güneydoğu’sunda bulunan, Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin merkez şehridir. Fransa’nın 2. en büyük kentidir. Ayrıca 1.715.096 nüfusuyla Fransa’nın 3. en büyük metropolitan yerleşim alanıdır. Marsilya hem bulunduğu konum hem de liman şehrinde olmasından dolayı MARSİLYA GEZİ REHBERİ listesi oldukça zengindir.

MARSİLYA’ ULAŞIM NASILDIR ?

Marsilya’ya ulaşmanız aslında çok kolay 🙂 İstanbul’dan Marsilya’ya direk uçuşlar mevcut. Havalimanının ismi ise Marseille Provence Havaalanı. Burası küçük bir havalimanı olmasına rağmen yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Ancak Marseille Provence Havaalanı’na indiğin anda önünden kalkan otobüslerle istediğin yere ulaşabilirsin. MARSİLYA GEZİ REHBERİ için bir diğer önemli ulaşım alanı ise Saint Charles Garı. Burası bir çok filme de sahne olan bir gar. İstersen tüm detaylara linkten bakabilirsin.

MARSİLYA’ YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Marsilya bir Akdeniz şehri olduğu için Akdeniz iklimi hakim. Bu nedenle MARSİLYA GEZİ REHBERİ listesini tamamlamak için en uygun zaman Mayıs – Eylül ayları. En sıcak aylar tabii ki Temmuz ve Ağustos. Mayıs ayı biraz serin olsa da 19 Mayıs tatilini değerlendirebilirsin. Biz öyle yapmıştık 🙂

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – MARSİLYA’DA NEREDE KALINIR?

Marsilya çok büyük bir şehir olduğu için elbette seçenek çok fazla. Biz otellerimiz ayarlarken her zaman önce bilindik ve daha önce kaldığımız otel seçenekleri üzerinden gidiyoruz. eğer bulamazsak farklı alternatiflere yönelmeye başlıyoruz. Buna en güzel örnek ise İbis Otelleri oluyor. Hem uygun fiyatlı hem de lokasyon olarak genelde merkezde oluyor. Kahvaltısı ise çok güzel biz tavsiye ediyoruz. Özellikle gittiğinizde bizim için de kruvasan yiyin olur mu? 🙂

MARSİLYA GEZİ REHBERİ MARSİLYA’DA GEZİLECEK YERLER

Vieux Port ( Old Port of Marseille )

Marsilya Limanı – Old Port of Marseille

Vieux Port, bizce MARSİLYA GEZİ REHBERİ listesinin öncelikli sıralarında geliyor. Burası eski liman olarak da biliyor. Vieux Port, Marsilya’da gezintiye çıkmak ve şehrin atmosferini doğrudan hissedebilmek için tercih edebileceğiniz bir yerdir. Özellikle sahil tarafında bulunan restaurantları akşam yemek saatlerinde tercih ederseniz; Fransızlarla yemek yiyebilirsiniz. Bizim tercihimiz özellikle sahil kenarında bulunan restaurantlar oldu. Çok çeşitli alternatifleri burada bulabilirsiniz. Deniz mahsulleri yiyebilirsiniz. Ama biz ilk gittiğimiz akşam yine sahilde yer alan salaş bir İtalyan restaurantı tercih etmiştik. Ah bu İtalya sevdamız ne olacak bilmiyoruz. İtalya ilgili seyahat ve önerilerimizi de okumak isterseniz linkimizi buraya bırakıyoruz 🙂

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – Notre Dame de la Garde Bazilikası

MARSİLYA GEZİ REHBERİ listesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi notre dame de la garde Bazilikası. Marsilya’nın bu anıtı, Eski Liman’ın yakınındaki en yüksek tepede, deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte yer alıyor. İlk defa 1214 yılında şapel olarak yapmışlar. Ancak daha sonra 1800’lerde yıkılarak tekrar daha büyük olarak inşa etmişler. Bunun amacı ise sayıları fazlaca artan hacılara konaklayabilecekleri yer bulabilmekmiş.

Notre Dame de la Garde Bazilikası – Marsilya

Merkezde yani eski limanda yemeğinizi yedikten hemen sonra yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Rahatlıkla diyemiyoruz çünkü sürekli yokuş çıkmanız gerekiyor. Yanınıza mutlaka su alın 🙂

Gelelim diğer bilgilere: Notre Dame de la Garde’nin çan kulesi 41 metre yüksekliğinde. Bazilikaya bakan Meryem Ana heykeli 11.20 metre uzunluğunda ve 9796 kg ağırlığında. Christofle şirketi tarafından yapılmış ve her çeyrek yüzyılda 500 gram altınla yaldızlanması gerekiyormuş. Burası da yine görülmesi gereken yapılardan.

Sanılanın aksine, Notre Dame de la Garde bir katedral değil bir bazilika. Bizans’tan ilham alan bu yapıyı mimar Henry Espérandieu yapmış. İçinde mozaiklerle süslenmiş taşlarla Roma-Bizans tarzı bir mimari var.

Açıkcası biz MARSİLYA GEZİ REHBERİ listemizi hazırlarken ve öncesinde araştırmamızı yaparken Marsilya’da başka gezilecek büyük ve gösterişli bir yapı açıkcası bulamadık. Dolayısıyla bizim önerimiz burayı mutlaka görmeniz. Özellikle en tepeye çıktığınızda karşılaştığınız manzaraya bayılacaksınız.

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – LA PANİER

La panier’in kelime anlamı sepet demekmiş. Gerçekten de sepet gibi içinde bir çok güzelliği barındırıyor. Marsilya’nın tarihi merkezlerinden biri diyebiliriz La Panier Marsilya için. Turistlerin de ilgi odağı. Özellikle Marsilya’ ya kadar geldiyseniz mutlaka burayı da gezin. Burası tam anlamıyla turist odaklı bir yer. Sokaklarında dolaşırken çok güzel kafeler veya restaurantlar göreceksiniz. Ama bizim en çok dikkatimizi çeken kısmı ise sokak sanatçılarının yapmış olduğu muhteşem grafitiler. Sokaklarda gezerken o kadar gerçekçi grafitilerle karşılaşıcaksınız ki sanki duvardan çıkacakmış, canlıymış gibi. Önlerinde mutlaka poz verin 🙂 Biz diğer güzel yeri ise Pistoles meydanı. Bu meydanı gezerken Marsilya’nın en eski yerlerinden olan Lenche’nin yeri , Treize-Canton’ların yeri’ne uğramaya çalışın. Pistoles meydanındaki kafelerde kendinize bir kahve söyleyin ve meydanın tadını çıkarın. Yürüyerek dar sokakları keşfedebilirsiniz.

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – CASSİS

Bizim gezerken en çok keyif aldığımız tam bir sahil kasabası. Akdeniz’de bulunan balıkçı köyü. Hem çok sevimli hem de tatil için bile değerlendirebilirsin.

8000 nüfuslu bu küçük köy, çevresindeki çam ağaçları ve üzüm bağları, sevimli limanı, pastel renkli köy evleri ve küçük plajı ile sezon içinde kalabalık bile olsa mutlaka uğraman gereken bir yer. Üstelik buradan tekne turu bile yapabilirsiniz. Çok yakında çok güzel fyordlar var. mesela Calanques.

Cassis’liler barbar saldırılarından korunmak için tepede bulunan ve çıkması çok da kolay olmayan, bugün hala ayakta duran Cassis Kalesi’ni (Castrum de Carsisi) inşaa etmişler, 19. Yüzyılın sonlarında ünlü İngiliz şair Virginia Wolf gibi entellektüeller tarafından keşfedilmiş böylece popüler bir tatil beldesi olmuş.
Provans doğumlu Nobel ödüllü yazar Frederic Mistral’in söylediği “Paris’i gören ama Cassis’i görmeyen biri “hayatımda hiç bir yer görmedim diyebilir” sözü o dönem Cassis’in ne kadar popüler olduğunu bize anlatıyor.

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – CASSİS

Moulin Rıhtımı (Quai de Molins ) çok güzel olmasına rağmen bizce tüm zamanınızı burada harcamayın. Küçük ve dar sokkalarında kaybolun çünkü sokaklarında gezerken bizce çok mutlu olacaksınız. Burada bulunan şeker dükkanları ve hediyelik eşyaların olduğu dükkanlar o kadar güzel dizayn edilmiş ki müze gibi içerisinde gezmek ve bol bol fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Yapılması gereken bir diğer aktivite ise burada yer alan zenginlerin villalarını gözlemlemek. Gerçekten çok güzel evler var.

Burası ile ilgili en önemli tavsiyemiz ise yaz aylarında gittiyseniz çekinmeyin ve mutlaka denize girin. Cassis merkezde iki tane plaj var, biri limana çok yakın (Plage de la Grande Mer) diğeri ise yarımada tarafına doğru giderken sahildeki otoparkın önünde (Plage de Besteuan). Her iki plaj da büyük değil ancak biraz serinlemek için bizce yeterli : ) Bizce deneyin ve farklı bir yerlerde yüzmenin tadına varın 🙂

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – Cassis’e Nasıl Gidilir?

Cassis’e ulaşım 2 şekilde mümkün. Tren ve otobüs. Cassis’e Gare de Saint Charles Gar’ında bineceğiniz trenle 30 dakikada gelebilirsiniz fakat Cassis’te trenden indikten sonra merkeze ulaşmak için cadde üstünden 3 km (40 dk) yol yürümeniz gerekiyor. Taksi ile gitmek isterseniz gişe üstündeki numaralardan taksi çağırmanız gerekiyor. Veya Cassis Tren İstasyonu ile liman arasında çalışan (La Marcouline) binebilirsiniz. Marsilya’dan Cassis’e otobüsle gelmek isterseniz Marsilya’da Castellane-Prado’dan kalkan M6 veya M8 otobüslerine binmeniz gerekiyor. Yolculuk süresi trafik durumuna bağlı fakat genellikle 40-50 dakikadır. M8 hatlı otobüs daha sık kalktığından biz otobüsü tavsiye ediyoruz. Yol o kadar güzel ki manzaralı bir yoldan gitmek bizce çok daha keyifli 🙂

Cassis’e Nasıl Gidilir?

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – MARSİLYA’DA NE YENMELİ ?

Bu kadar gezdik dolaştık e tabiiki acıktık. Akdeniz’de bir şehir de olduğumuz için elbette aklımıza gelen ilk deniz ürünleri oluyor. Özellikle Cassis’e gidecekseniz sahil kenarında bulunan restaurantlarda mutlaka deniz ürünlerini denemenizi öneririz. Ancak kalamar söylediğinizde farklı bir şekilde geliyor. Seçtiğiniz ürünün nasıl yapıldığını öncesinde sormanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Bunun dışında elbette makarnalar, pizzalar ve tatlılar da oldukça fazla. özellikle Fransızların meşhur baget ekmeğinden deneyebilir, portakallı kurabiyelerinden tadabilirsiniz.

MARSİLYA GEZİ REHBERİ – MARSİLYA CİTY PASS ALMALI MIYIM ?

Bu soruya bizim direk yanıtımız açıkcası Hayır olurdu. Bizce burada çok fazla bir tarihi eser yok en azından Roma kadar değil 🙂 Roma’da gezilecek yerleri anlattığımız yazımıza bakmanızı öneriyoruz. Yine de her yeri gezeceğim derseniz sizin için de City Pass Marseille linkini buraya bırakıyoruz. Elbette bu kartında çok fazla imkanı mevcut. Bedava girişler, ulaşım gibi. Seçim sizin 🙂

KISA KISA MARSİLYA GEZİ REHBERİ

  • Marsilya’ya çok fazla umut ile gitmeyin. Görülmeye değer ancak çok etkileyici değil.
  • Deniz ürünlerini alışık olduğumuzdan farklı yapıyorlar. Siparişinizi vermeden önce mutlaka sorun
  • Dil konusu ise biraz karışık. Bazı restaurantlarda İngilizce konuşabiliyorsunuz ancak bazılarında sadece Fransızca menü var. Dolayısıyla oturacağınız yeri menüsüne bakarak seçebilirsiniz.
  • Marsilya’da ara sokaklara akşamları çok girmemeniz öneriyoruz. Bize bazı yerler çok güvenli gelmemişti.
  • İnternete ihtiyacınız olduğunda ise lütfen “vifi” şeklinde telaffuz edin 🙂 eğer vayfay şeklinde söylerseniz asla anlamıyorlar 🙂 biz çok zor anlatmıştık derdimizi 🙂
Tags : marsilyaMarsilya gezilecek yerlerMarsilyada ne yenirseyahat rehberi

    Sen Ne Düşünüyorsun?