close
Türkiye

Kaş Gezilecek Yerler ve Kaş Gezi Rehberi

Kaş Afrodit Otel

Hiç düşündün mü?  Bir yer İstanbul’a ne kadar uzaksa aslında o kadar bakir ve güzel kalıyor. İşte bizim içinde Kaş bu kadar güzel ve bizce bu güzelliğini İstanbul’a bu kadar uzak olmasına bağlı. Kaş aşığı olarak biz de sizin için Kaş gezilecek yerler ve yapılacaklar adlı yazımızı derledik.

Kaş gezilecek yerler- Kaputaş Plajı
Kaş Gezilecek Yerler – Kaputaş Plajı

Bundan yaklaşık olarak 7 yıl önce biraz kafa dinlemek ve yeni yerler görmek üzere keşfettik Kaş’ı. Son tutkuya bağlandık ve gerisi geldi:  Her yıl Kaş’a gitme arzusu ?

Yaklaşık olarak 17 saat süren otobüs yolculuğu ile (evet otobüs yolculuğu yapmayı sevecek kadar deli ve gezmeyi seven bir çiftiz) Kaş otogarına iniyoruz.

Eğer Kaş’a Ağustos ayında gittiyseniz otogara indiğiniz andan itibaren çok ciddi bir sıcaklıkla karşılaşıyorsunuz. Eğer Haziran ayını tercih ederseniz nispeten daha az sıcak ama hep sıcak.

KAŞ’TA NEREDE KONAKLAMALI?

Otogardan indikten sonra biz her zaman tercih ettiğimiz tek pansiyonu yine tercih ettik, Aphrodite Pansiyon.

Kaş gezilecek yerler Aphrodite Pansiyon
Kaş Gezilecek Yerler – Aphrodite Pansiyon

Eğer sadeliği, aile ortamını ve en çok da Begonvilleri seviyorsanız burası tam size göre. Küçük odaları, denize nazır terası ve nazar boncuklarıyla bezeli verandası ile tam bir huzur kaynağı.

Otogara hemen indikten sonra Aphrodite Pansiyon ’dan yetkilileri arıyoruz. Buranın en güzel yanı servis hizmetinin olması. Aradığınız anda belirli lokasyonlardan sizi alıyorlar ve otele veya beachlere bırakabiliyorlar.

Pansiyona geldiğimiz anda ilk yaptığımız şey muhteşem ambiansının olduğu verandasında biraz dinlenmek. Yeni demlenmiş çaya petitbeurre bisküvimizi tıpkı çocukluğumuzda olduğu gibi banarak manzaranın tadını çıkartıyoruz.

Ardından odamıza yerleşiyoruz ve sırada kendimizi uçsuz bucaksız denize bırakmak var.

Elbette Kaş’ın içinde sayısız otel, pansiyon ve ev kiralama seçenekleri mevcut. Özellikle bayram ve haftasonlarında çok kalabalık olduğu için yerinizi ayırtarak gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir Kaş Klasiği
Caretta Caretta

Kaş gezilecek yerler yazımıza tabi ki denizle başlamak istedik 🙂 Mayolarımızı giydik artık özgürce serin sulara kendimizi bırakmak için hazırız. Eğer günümüzü yemeyelim daha yakın yerlerde denizin keyfine varalım derseniz merkeze oldukça yakın 2 tane beach var: Derya Beach ve Çınar Beach. Her iki mekâna da girerken herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Sadece yedikleriniz ve içtikleriniz ne kadar tutarsa ödemesini yapıyorsunuz.

Ancak biz bu beachleri değil Kaş’ta Liman Ağzı isimli koyda bulunan 3 adet beachten birini tercih ederek denizin tadını çıkarma kararı aldık.

Eğer sizde Liman ağzına gitmek isterseniz (ki biz hararetle tavsiye ediyoruz) merkezde bulunan caminin hemen karşısındaki limandan küçük teknelere binmeniz gerekiyor.

Kişi başı 20 TL ödeyerek Liman Ağzı’na gideceğinizi söylemeniz yeterli. Burada 3 tane beach var:

Bilal’in Yeri Beach

Kaş gezilecek yerler -Bilal'in Yeri Beach
Kaş Gezilecek Yerler – Bilal’in Yeri Beach

Şezlong ücreti (Kişibaşı) 25 TL. Yedikleriniz bu ücretten düşmeye başlıyor. Fazla yerseniz ek ödeme yapmanız gerekiyor.

Delos Beach

Aynı zamanda otel hizmeti de veriyorlar. Otel müşterilerinden şezlong şemsiye için ücret talep etmiyorlar. Sadece plaj için gelenler şezlong ve şemsiye ücreti olarak (kişibaşı) 30 TL ödüyorlar. Burası diğer beachlere nazaran daha sakin olabiliyor dolayısıyla geç saatlerde bile gitseniz yer bulabilirsiniz.

Nuri’s Beach

Plaja giriş ücreti (kişibaşı) 40 TL. Giriş için verdiğiniz 40 TL yediklerinizden ve içtiklerinizden düşüyor. Yine limiti geçerseniz ek ödeme yapmanız gerekiyor. Sanıyoruz burası Liman Ağzı’nın en kalabalık ve popüler plajı.

Biz de en çok burayı tercih ediyoruz ve buz gibi soğuk kahvemizi yudumlarken balıklarla ve caretta carettalarla yüzmenin tadını çıkarıyoruz.

Başka Nerelerde Yüzebilirsiniz?

Kaş küçük bir yer olmasına rağmen birçok alternatifi içerisinde barındırıyor. Eğer daha farklı yerlerde yüzmek istiyorum derseniz Büyük Çakıl, küçük çakıl gibi ismiyle müsemma plajlara gidebilir ya da daha lokal olan halk plajına da gidebilirsiniz veya dünyaca ünlü Patara ve Kaputaş Plajına giderek turkuaz denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Patara Plajı

Patara Plajı Akdeniz’in en uzun plajı. Yaklaşık olarak uzunluğu 18 km’dir. Ve Akdeniz’in en güzel kumlarına sahip. Dünyanın en ünlü antik kentlerinden birini barındırıyor. (Apollo tapınağı). Bir diğer en önemli özelliği ise Caretta carettaların yumurtlamak için tercih ettiği bir yer. Plajın 14 kilometrelik bölümünde Caretta carettalar yumurta bırakıyor. Ünlü plaj saat 08.00- 20.00 arası insanların, 20.00- 08.00 arası ise carettacarettaların kullanımına bırakılıyor. Eğer belediyenin gönüllülerle gerçekleştirdiği çalışmalara katılırsanız Carettaların denize ulaşmasına yardımcı bile olabilirsiniz.

Kaş gezilecek yerler -Patara Plajı - Kumun inceliğine ve suyun berraklığı sanki yok gibi
Kaş Gezilecek Yerler – Patara Plajı – Kumun inceliğine ve suyun berraklığına bakar mısınız?

Kaputaş Plajı

Kalkan’dan Kaş’a doğru inen virajlı yollardan geçerken başınızı biraz aşağıya indirdiğinizde muhteşem Kaputaş Plajını görebilirsiniz. Kaş’a 20 km, Kalkan’a 7 km uzakta bulunuyor. Yaklaşık olarak 187 basamak inerek plaja ulaşabilirsiniz. Plajda şemsiye ve şezlong kiralamak ücretli ve içerisinde 5 soyunma kabini ve birbüfe bulunuyor. Yanınızda yiyecek/ içecek getirmenizi tavsiye ederiz. Plajı ise kum ve çakıl ile karışık. Denizi ise ilk girişte soğuk. Ancak dalgalar arasında kaybolmayı seviyorsanız burası tam size göre. Yalnız bikinilere dikkat eğer dalgaları beklemediğiniz bir anda tersten yerseniz siz bir yere bikininiz bir yere gidebilirsiniz 🙂

 Kaş gezilecek yerler -Kaputaj Plajı
Kaş Gezilecek Yerler -Kaputaj Plajı

PEKİ KAŞ’TA NEREDE NE YEMELİ?

Söz konusu yemekse gerisi teferruattır. Özellikle deniz ürünlerini seviyorsan inan bana Kaş bu konuda bulunmaz nimet. Ancak elbette çok farklı tatlarda bulabilirsin:

İşte size birbirinden gülzel lezzetlerin olduğu Kaş restaurantları:

TZATZIKI

Anlamı CACIK ama lezzetleri bir efsane. Özellikle meze ve ara sıcak seviyorsanız burası sizin için biçilmiş kaftan. Eski Türk filmlerinde çalan şarkılar eşliğinde içkinizi yudumlamak, samimimi bir ortamda çok çeşitli mezelerden yemek sizlere unutulmaz bir akşam geçirmenize yardımcı olacak. Bizim favorimiz ise balık kokoreç. Evet ilk defa duyanlar için oldukça şaşırtıcı gelebilir.

Kaş gezilecek yerler - Tzatzıkı Meyhanede muhteşem akşam yemeği
Kaş Gezilecek Yerler – Tzatzıkı Meyhane

Hatta Kokoreçi duyunca kokoreç yemeyenler mesafeli bile durabilir. Ancak durmayın çünkü hata yaparsınız. İçerisinde balık, karides, kalamar gibi çeşitli deniz ürünlerinin ince ince kıyılmış hali baharatlarla bezenmiş. Muhteşem bir tat. Mutlaka denemelisiniz. Güzel haber şu ki yeni yerleri İstanbul’da da var. Biz İstanbul’dakini de deneyimledik. Yemekler lezzetlerinden hiçbir şey kaybetmemişti 🙂

Bahçe Balık Restaurant

Muhteşem lezzetler yaratan bir restaurant daha. İçeriye girdiğiniz nefis balık kokuları sizi karşılıyor. İsterseniz yine muhteşem mezelerin lezzetine kendinizi bırakabilir veya bizim tercih ettiğimiz gibi muhteşem bir levrek siparişi verebilirsiniz. Yanına roka salatası ve üzerine peynir istemeyi unutmayın. Tadına doyamayacaksınız.

Kaş gezilecek yerler - Bahçe Balık Restaurant muhteşem bir akşam yemeği yerken
Kaş Gezilecek Yerler – Bahçe Balık Restaurant

Bi Lokma – Mama’s KItchen Restaurant

Burada birbirinde farklı onlarca mezenin çıktığını ve siz meze tabağı istediğinizde kendilerinin rastgele seçerek getirdiklerini biliyor muydun? Arzu edersen bu şekilde meze tabağı isteyerek daha önce denemediğin lezzetleri tadabilirsin. Veya geleneksel lezzetlerden hoşlanıyorsan muhteşem ev mantısını deneyebilirsiniz. Biz her gittiğimizde mutlaka yiyoruz.

Nereid Meyhane

Burası için söze şöyle başlamak isteriz. Çileeeeeeeeeeee aaaaaaaaaa aaaaaaa Çile bülbülüm, ALLAH. Aaaa olmadı baştan. Çileeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Yani dememiz o dur ki Kaş ruhunda meyhane kafası nasıl yaşanır dersen işte sana doğru adres. Üst kata çık, muhteşem mezelerden ve yemeklerden söyle ve eğlenceli hafif melakolik müziğin kollarına kendine bırak. Orada çalan abilerimizin bir yandan demlenip bir yandan da nasıl güzel şarkılar söylediğini duyunca iyi ki gelmişim diyeceksin ?

Bu 4 restaurant için önemli bir not: Kaş’a gitmeden en az bir hafta önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısın aksi halde asla yer bulamıyorsun. Özellikle Nereid için canlı müzik katında rezervasyon yaptırmayı unutmayın, çünkü canlı müzik olmayan katları da mevcut 🙂

KAŞ’TA GECE HAYATI

Tatil olurda gece hayatsız olur mu? Cevabını duyar gibiyiz.

Yemekler yendikten sonra meydan veya ara sokaklarda seni bekleyen ve kaliteli müzik sunan birbirinden farklı yerler var.

Birlikte bakalım mı?

EchoBar

Burası oldukça kaliteli müzikler yapan bir Jazz Bar. Yıl içerisinde Black out isiminde harika sesli vokaliste sahip grubu dinleyebilirsiniz. Ancak bununla da sınırlı değil. Bülent Ortaçgil, JehanBabur, Grup Gündoğarken gibi sağlam grupları da geliyor. Umarız denk gelirsin.

HIJAZZ

Yine muhteşem jazz müzik eşliğinde dans etmek ve içeceklerini yudumlamak için harika bir yer. Sıkışık ve kalabalık ortamı göz ardı edin ve eğlencenin tadına varın.

No:11 Delibakkal Likörhanesi

Likör seviyor musun? Peki farklı tatlar denemeyi sever misin? İşte No :11 tam da böyle bir yer. Klasik tatların yanı sıra keçiboynuzu pekmezli likör veya damla sakızlı likörleri deneyebilirsin. Biz müptelası olduk.

Dejavu Bar

Gün batımını doyasıya izlerken aynı zamanda içeceğimi de yudumlamak istiyorum diyorsan doğru yerdesin. Under Ground müzikler eşliğinde Kaş’ın muhteşem manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.

KAŞ’TA BAŞKA NELER YAPILABİLİR?

Uzun Çarşı

Akşam yemeğini yedikten sonra hem o leziz lezzetleri eritmek hem de alışveriş yapmak istersen işte sana harika bir seçenek. Daracık yolunda bulunan sıralı cumba evleri ile burada gezmek sana ayrı bir keyif verecek. Cumbalı evlerin en alt katında ise hediyelik eşya satan dükkânları ve butikleri bulmak mümkün.Önerimiz Buldan Bezi olarak bilinen peştemallerden mutlaka alman.

Kaş gezilecek yerler - Uzun Çarşı
Kaş Gezilecek Yerler – Uzun Çarşı

Yamaç Paraşütü

Eğer yükseklikten korkmuyorsan ve Akdeniz’in incisi Kaş’ı bir de yukarıdan görmek istiyorsan Kaş Merkez’de bulunan çeşitli tesislerle görüşerek manzaranın keyfini çıkartabilirsin. Belki korkunu da yenersin kim bilir.

Tekne Turu

Akdeniz’in mavisinde kaybolmak için işte muhteşem bir fırsat. Kaş’ta her gün sabah kalkan teknelerle birlikte muhteşem bir tura gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bu turda Kaş’ın en güzel koylarını gezerken size bir çok balık ve caretta carettalar eşlik edecek. Onlarla birlikte yüzmenin keyfi çok başka 🙂

Tüplü Dalış (Scuba DIVING)

Yukarılara çıktın peki ya derinler? Dünyanın birçok yerinden ünlü dalgıçların ziyaret ettiği muhteşem denizin derinliklerini sizlerde keşfetmek isteyebilirsin. Carettalara bizden de selam söyleyin.

Safari

Safari sadece Afrika’da olur sanıyorsan yanılıyorsun. Yine Kaş merkezde istediğiniz bir firma ile anlaşabilirsin. Burada özel safari araçlarıyla seni kaldığın yerden alıyorlar. Öncelikle Likya yolunu takip eden antik kentleri geziyorsunuz. Ardından yolda giderken oldukça eğlenceli zamanlar seni bekliyor çünkü sen antik kenti gezerken arka planda su savaşı için hazırlıklar yapılıyor. Araca bindiğinde su savaşı için start verilmiş oluyor. Bir güzel ıslanıp serinledikten sonra  karnın iyice acıkıyor.  Yemek için balık ve köfte seçeneklerinden birini seçebilir sonra Patara ve Kaputaş Plajına geçerek deniz keyfine devam edebiliyorsun.

Saklı Kent Kanyonu

İçeriye girerken plastik deniz ayakkabılarından almanı veya kiralamanı öneriyoruz. Terlikle gezerim diye sakın düşünme.

İçeri girdiğinizde iplerle asılmış tahta bir yoldan yürüyorsun. Gürül gürül akan bir nehir. Öncelikle halatlardan tutunarak çok kuvvetli akan sudan geçmek zorundasın. Ve dikkat !! bacaklarını hissetmeyecek bir soğukluğa hazır ol. Ardından dar kanyondan yürümeye başlıyorsun. Taşları kayaları tırmandığın için iyi ki ayakkabıları almışım diyeceksin.

Ardından yaklaşık olarak 3 km yürüyüp, tırmandıktan sonra sizi muhteşem güzellikte şelaleler bekliyor. Altına girerek serinleyebilir ve birilerine rica ederek fotoğrafını çektirebilirsin.

Dönüş yoluna geçerken yüzünüze şifalı olduğu söylenen çamurdan da sürmeyi unutma. Güzelliğinize güzellik katmak hiç fena fikir değil.

Yolunuzu Ege’ye çevirirseniz Bozcaada yazımıza buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Ayrıca Kaş ile ilgili son haberlere de buradan ulaşabilirsiniz.

Daha nice güzelliklerde buluşmak üzere ….

Seyahatlerimizi takip etmek için instagram: @gezenyaka

Sevgiyle kalın

Tags : antalyadenizkaştatiltürkiyeyaz

  4 yorum

  1. Bu sene ki tatil planım yine kaş ? bir kere gidince hep gitmek istersin derlerdi de inanmazdım. Geçen sene acemiliğimize gelmesine rağmen çok keyifli bir tatil geçirdiğimizi düşünüyordum ancaaaakk bu yazıda ki bir çok yere uğramadığımızı farkettim ?? bu sene ki noktalar sayenizde belli oldu merak içerisinde yazı bekliyoruz ?

   1. Sevgili Sinem
    Kaş için söylediklerine o kadar katılıyoruz ki. ..Biz de yola ilk “bu sene farklı bir yere gidelim “diye çıkmıştık. Sonra müptelası olduk.
    Şimdiden iyi tatiller diliyoruz. Umarız tavsiyelerimizi beğenirsin. Anılarını bizimle de paylaşmayı unutma. 🙂

  2. Daha önce Kaş’a gittim ama keşke önce burayı okuyup sonra gitseymişim. Bir dahaki seyahatimin sayenizde çok daha keyifli olacağı kesinleşti. Teşekkürler.

   1. Biz teşekkür ederiz 🙂 Özellikle yazdığımız beachlere ve restaurantlara uğramayı unutmayın. Gündüz güzel güzel yüzüp dinlendikten sonra akşam da muhteşem lezzetler sizi bekliyor 🙂

  Sen Ne Düşünüyorsun?