close
Türkiye

Kapadokya Gezilecek Yerler

Türkiye’nin kalbinde yer alan Kapadokya gezilecek yerler, dünya dışı manzaralarına sahip bir lokasyondur. Zengin tarihi ve kültürel hazineleriyle gezginleri kendine çekmektedir. Kapadokya, ünlü peri bacalarının ötesinde keşfedilmeyi bekleyen harika bir destinasyondur. Kapadokya’yı gerçek bir dünya harikası yapan çeşitli ve büyüleyici yerleri vardır.

1. Göreme Açık Hava Müzesi

Her Kapadokya gezilecek yerler seyahat programının başında Göreme Açık Hava Müzesi’nin olmasını mutlaka öneriyoruz. Ziyaretçileri zamanda geriye götüren Göreme Açık Hava Müzesi, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası’ndadır. Bu açık hava müzesi, her biri dini bağlılık hikayelerini anlatan canlı fresklerle süslenmiş ve kayaya oyulmuş kiliselerden oluşmaktadır. Dikkat çekici bir şekilde korunmuş freskleriyle Karanlık Kilise, bölgenin Bizans mirasının bir kanıtıdır. Bu kiliseyi mutlaka görmeni öneririz.

2. Göreme’nin Peri Bacaları

Kapadokya gezilecek yerler planınıza, ikonik peri bacalarının bulunduğu Göreme Milli Parkı mutlaka eklemelisin çünkü yüzyıllar boyunca rüzgar ve su erozyonu ile oyulmuş bu tuhaf kaya oluşumlarını görünce gözlerine inanamayacaksın. Karmaşık şekillere hayran kalacaksın ve mutlaka peri bacalarının panoramik manzarasını görmek için Gün Batımı Noktası’na çıkmalısın.

Kapadokya gezilecek yerler

3. Üçhisar Kalesi

Kapadokya’nın güzelliğini daha iyi görmek için Üçhisar Kalesi’ne gidin. Doğal kaya oluşumlarının içine oyulmuş bu antik kale ve çevredeki vadilerin ve peri bacalarının ve uzaktaki Erciyes Dağı’nın eşsiz manzarasına hayran kalacağını düşünüyoruz. Eğer fotoğrafçı isen, tarihi ve tarihi mekanlara da ilgin varsa mutlaka burayı ziyaret etmelisin.

4. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Olağanüstü bir yeraltı şehri olan Derinkuyu’nun derinliklerini keşfederek Kapadokya gezilecek yerler gizemlerine tanıklık etmelisin. Derinkuyu yeraltı şehri, yumuşak volkanik kayadan oyulmuş bir yeraltı harikasıdır ve aynı zamanda ilk Hıristiyanlar bir sığınak olarak kullanmışlar. Karmaşık tünellerden geçin, gizli odaları keşfedin. Derinkuyu’yu insan direncinin ve yaratıcılığının bir kanıtı haline getiren ustaca havalandırma sistemlerine hayran kalacaksın.

5. Aşk Vadisi

Aşk Vadisi, Kapadokya’nın değeri belki de en çok bilinmesi gereken yeridir. Adını doğal olarak oluşan fallik kayalardan oluşmaktadır. İsterseniz eşsiz manzarasında yürüyüş yapabilirsiniz ya da isterseniz havadan bir bakış açısı için sıcak hava balonuyla gökyüzüne çıkabilirsiniz. Aşk Vadisi’nde zaman geçirmeyi çok seveceksiniz.

6. Avanos

Çömlekçilik gelenekleriyle ünlü şirin bir kasaba olan Avanos’u ziyaret etmeni kesinlikle öneriyoruz. Hatta burada çömlek yapmayı da mutlaka denemelisin. Kızılırmak kasabanın cazibesine katkıda bulunarak keşfiniz için doğal bir zemin sağlar. Asırlık zanaatı ilk elden deneyimlemek için bir çömlek atölyesine katılmanı tavsiye ederiz. Bölgenin sanatsal mirasını yansıtan el yapımı seramiklere hayran olmak ve satın almak için yerel pazarlarda dolaşın.

7. Devrent Vadisi

Devrent Vadisi, Hayal Vadisi olarak da bilinmektedir. Bu eşsiz manzara, çeşitli hayvanlara ve efsanevi yaratıklara benzeyen kaya oluşumlarıyla doludur ve her bir kayanın fantastik bir masal anlatır gibi görünmektedir. Bu doğal heykel parkını keşfederken hayal gücünüze inanamayacaksınız.

Kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya – Göreme Açıkhava Müzesi

Kapadokya, gezginlerin rüyasının gerçeğe dönüştüğü bir lokasyondur. Her destinasyonun bu büyüleyici masalda yeni bir bölüm açtığı Kapadokya’da bir yolculuğa çıkın. Kapadokya’nın büyülü dünyası için çantalarınızı hazırlamanızı öneririz.

Daha fazla seyahat önerisi için linke tıklayabilirsin 🙂

Bozcaada planları yapmak istersen buraya tıklayabilirsin 🙂

Tags : kapadokya gezi rehberikapadokya gezilecek yerlerKpadokya

    Sen Ne Düşünüyorsun?